Nowa Wieś, Parafia pw. św. Antoniego z Padwy

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 400

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Nowej Wsi została ustanowiona 25 maja 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Lubieniecki.

Terytorialnie wydzielona została z parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie. Do czasu budowy kościoła kult sprawowano w kaplicy z XVIII wieku, służącej dziś jako kaplica pogrzebowa. Budowę kościoła, wg projektu Henryka Sękali, rozpoczęto 1 sierpnia 1983 r. Pobłogosławiony został 8 kwietnia 1984 r. przez biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej Franciszka Musiela. Uroczystego poświęcenia świątyni 13 czerwca 1993 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Miejscowości: Dalekówka, Najdziszów, Nowa Wieś, Osiedle Mierzęcice i część Zawady

Święto patronalne (odpust parafialny):

13 czerwca – św. Antoniego z Padwy – niedziela przed lub po uroczystości

Msze święte: