Pilica-Biskupice, Parafia pw. Najświętszego Imienia Jezus

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 500

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Imienia Jezus w Pilicy-Biskupicach została ustanowiona 8 grudnia 1946 r. przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka.

Kościół i klasztor franciszkanów swym rodowodem sięga 1740 r., kiedy na zaproszenie Marii Józefy Sobieskiej (synowej króla Jana III Sobieskiego) do Pilicy przybyli zakonnicy. Z jej fundacji powstał okazały klasztor oraz świątynia, wybudowana w latach 1743-1746. Kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus został pobłogosławiony 28 lipca 1746 r. i uroczyście poświęcony (konsekrowany) 14 maja 1747 r. przez biskupa krakowskiego Andrzeja Załuskiego.

Od 1 stycznia 2003 r. świątynia podniesiona została do rangi sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin.

Na uwagę w wystroju wnętrza świątyni zasługują m.in. barokowe ołtarze, obrazy autorstwa Szymona Czechowicza oraz łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin.

Do parafii należą:

Miejscowości: Biskupice, Dzwonowice (nr 78-90), Pilica

Ulice: Engliszówka, Jana Pawła II (nr 4), Klasztorna, 3 Maja nr nieparzyste 1-35, Reformacka, Targowa, Zawierciańska nr parzyste 2-10

Domy zakonne:

Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanie Reformaci), 42-436 Pilica, ul. Biskupice 47, tel. 32 673 50 08

Święto patronalne (odpust parafialny):

13 czerwca – św. Antoniego

2 sierpnia – NMP Anielskiej (Porcjunkuli)

4 października – św. Franciszka z Asyżu

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.30, 9.00, 11.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 7.30, 18.00