Poręba Dzierżna, Parafia pw. św. Marcina

TEL. 32 646 18 99

Liczba mieszkańców: 560

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej została ustanowiona prawdopodobnie w 1383 r.

Drewniana świątynia pochodzi z 1766 r., a murowana jej część z 1870 r. Bryłę, o konstrukcji zrębowej, złożoną z prezbiterium i nawy, przedłużonej o murowaną część, dopełnia integralnie przylegająca od północy zakrystia oraz niewielka kruchta od południowej strony. Na dachu pokrytym gontem, w miejscu poszerzenia prezbiterium i nawy, znajduje się wieżyczka na sygnaturkę.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie, chrzcielnica z 1587 r., a obok świątyni drewniana wolnostojąca dzwonnica (pochodząca z okresu powstania kościoła).

Do parafii należą:

Miejscowości: Poręba Dzierżna, Boża Wola, Miechówka

Święto patronalne (odpust parafialny):

11 listopada – św. Marcina

5 sierpnia – NMP Śnieżnej

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 11.00, 15.00

W dni powszednie: 18.00 (zimą 17.00)

Kancelaria czynna od wtorku do soboty 1 godzinę przed Mszą Św.

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Dariusz Drzewiecki

Poprzedni proboszczowie:

ks. Józef Wieczorek. ks. Jacek Doroszewski, ks. Leszek Kleszcz, ks. Andrzej Uliniarz, ks. Andrzej Kowaliński

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Stanisław Swoboda