Poręba Górna, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 750

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Porębie Górnej została ustanowiona prawdopodobnie w 1315 r. z fundacji Jana Pakosza, dziedzica Poręby Górnej.

Kościół wzmiankowany już w 1353 r., w XVI w. został przez Fryderyka Bonara oddany kalwinom. Po wymarciu rodu Piotr Firlej przywrócił świątynię katolikom. W latach 1893-1901 kościół został przebudowany, przez dodanie wieży i kruchty oraz zakrystii. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni w 1887 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie, w ołtarzu głównym wizerunek Matki Bożej Śnieżnej zwanej Pocieszenia.

Do parafii należą:

Miejscowości: Budzyń, Chełm Kolonia Szwajcary, Kamienna Góra, Porąbka, Poręba Górna, Sucha, Zasępiec

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 czerwca – Narodzenie św. Jana Chrzciciela

NMP Pocieszenia – pierwsza niedziela września

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 16.00

W dni powszednie: 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Piotr Bardo

Poprzedni proboszczowie:

ks. Paweł Dziubdziela, ks. Jan Gwiazda, ks. Jan Chamerski, ks. Bogusław Marcinkowski, ks, Stanisław Kleczaj, ks. Zbigniew Luty, ks. Piotr Markowicz