Preczów, Parafia pw. bł. Michała Kozala

TEL: 604 273 590

Liczba mieszkańców: 1 100

Rys historyczny:

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Preczowie została ustanowiona 1 lipca 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Straż.

Terytorialnie wydzielona została z części parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie-Łagiszy. Inicjatywę budowy kościoła dla nowej wspólnoty podjął proboszcz macierzystej parafii ks. Mieczysław Oset. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 15 listopada 1992 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Na uwagę we wnętrzu zasługuje wyposażenie nawiązujące do męczeńskiej śmierci patrona parafii bł. Michała Kozala, a wokół świątyni teren stanowiący park z alejami.

Do parafii należą:

Ulice: Dąbrowa Górnicza ul. Marianki i Ratanice; Preczów: ul. Brzeźna, Dębowa, Kalinowa, Polna, Szkolna, Zielona, część ul. Wiejskiej od nr 177 do 38.

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 czerwca – bł. Michała Kozala

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 9.00, 11.00

W dni powszednie godz.: w pon. i sob. – 8.00, wt., śr., czw., pt. – 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jan Dyliński

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stanisław Straż, ks. Stanisław Jędrzejewski vel Andrzejewski

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Arkadiusz Kajdas