Przeginia, Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela

TEL. 12 389 80 07

Liczba mieszkańców: 3 560

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini została ustanowiona prawdopodobnie w 1325 r.

Pierwotny drewniany kościół powstał w latach 1325-1327, a kolejny murowany został wzniesiony w 1662 r. z fundacji Michała Zebrzydowskiego. Obecny, gruntownie przebudowany w latach 1902-1908, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego.

Decyzją biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB 23 września 2003 r. kościół podniesiony został do rangi sanktuarium. Obiektem szczególnego kultu jest wizerunek Cierpiącego Chrystusa Miłosiernego. Z jego historią związana jest legenda (przekazana w Trylogii Henryka Sienkiewicza) o rycerzu z dworu królewskiego z Sieniczna, który, biorąc udział w walce z Kozakami na Kresach, wszedł do płonącego kościoła i zauważył tam wizerunek Zbawiciela. Oczarowany wyrazem jego oczu rozbił szybę i wyciął szablą obraz. Opasał się płótnem i tak odbył całą kampanię wojenną. Gdy jego towarzysze broni polegli, swoje ocalenie przypisał cudownemu wizerunkowi. W dowód wdzięczności umieścił obraz w kaplicy w rodzinnej w Sienicznie. Kiedy sława obrazu wzrosła w okolicy, na polecenie biskupa krakowskiego, malowidło w uroczystej procesji przeniesiono do kościoła parafialnego w Przegini.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neogotyckie wyposażenie oraz otoczony kultem wizerunek Cierpiącego Chrystusa Miłosiernego z XVI w.

Do parafii należą:

Miejscowości: Kogutek, Przeginia, Zadole, Zederman

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Zbawiciela – ostatnia niedziela września

21 maja – św. Jana Nepomucena

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00

W dni powszednie: 7.00, 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Grzegorz Walczak

Wikariusz: ks. Paweł Majewski

Poprzedni proboszczowie:

ks. Andrzej, ks. Stanisław, ks. Marcin z Olkusza, ks. Łukasz Górecki, ks. Łukasz Łubnicki, ks. Bartłomiej z Pajęczna, ks. Marek Zelbrychowski, ks. Wacław Chrzanowski, ks. Jacek Mięcikowicz, ks. Jan Dudecki, ks. Witkowski, ks. Wojciech Zmorawski, ks. Stanisław Pawłowski, ks. Józef Antoni Sypniewski, ks. Kazimierz Słaszewski, ks. Mateusz Kopczyński, ks. Teofil Szpinalski, ks. Ignacy Kopiński, ks. Feliks Banasiński, ks. Antoni Żrałek, ks. Piotr Jezierski, ks. Piotr Noszczyk, ks. Czesław Brykowski, ks. Klemens Szeronos, ks. Stanisław Raczkowski, ks. Wiktor Sokołowski, ks. Jan Cybo, ks. Jan Sobolewski, ks. Władysław Jaśkiewicz, ks. Marek Turlejski s.

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Marian Bigaj, o. Wawrzyniec Stach, ks. Janusz Glanowski, ks. Jarosław Piekarz, ks. Marek Kordaszewski, ks. Rafał Kordaszewski, br. Stanisław Bigaj, br. Stanisław Maliszewski, br. Alojzy Banek, s. Bernardeta Baran, s. Teresa Kołodziejczyk, s. Nazaria Czarnul, s. Dolores Roś, s. Edyta Glanowska

Kapłani pochowani na cmentarzu przynależącym do parafii:

ks. Ignacy Kopiński, ks. Feliks Banasiński, ks. Czesław Brykowski