Sławków, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

FOTO: archiwum parafii

Liczba mieszkańców: 6 700

Rys historyczny:

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, pierwotnie św. Jana Chrzciciela, sięga swym rodowodem średniowiecza. Według Liber Beneficiorum Dioecesis Cracoviensis Jana Długosza pierwotna świątynia została ufundowana ok. 1203 r. przez biskupa krakowskiego Fulkę, zwanego Pełką. Nie potwierdzają tego jednak badania architektoniczne ani archeologiczne i przesuwają datę budowy na połowę XIII w.

Obecny, jednonawowy kościół, posiada prostokątnie zakończone prezbiterium i przykryty jest krzyżowo-żebrowym sklepieniem. Na jego zewnętrznej ścianie zachowały się ozdobne pasy ułożone z cegieł, tworzące tzw. fryz arkadowy. Nie znana jest data uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni. Wyposażenie kościoła jest późniejsze i posiada cechy barokowe.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie, odkryta podczas remontu w 2011 r. dekoracja malarska ścian (datowana na XIV w.), kamienny nagrobek starosty sławkowskiego Sebastiana Nyskowskiego z 1608 r. oraz późnobarokowe epitafium biskupa Kajetana Sołtyka.

Do parafii należą: Sławków

Kaplice:

Kaplica pw. św. Jakuba w Sławkowie

Kaplica pw. św. Marka w Sławkowie

Kaplica pw. NMP Częstochowskiej w Niwie

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 września – Podwyższenia Krzyża Świętego

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.30, 11.00, 12.15, 15.00 (Niwa), 17.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 7.30, 17.00 (latem 18.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Wojciech Kowalski