Sosnowiec, Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej

www.mb-fatimska.wiara.org.pl

Liczba mieszkańców: 7 613

Rys historyczny:

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu została ustanowiona 14 kwietnia 1983 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Zygmunt Wróbel.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefan Bareła 27 maja 1982 r. powołany został wikariat terenowy obejmujący posługą duszpasterską mieszkańców osiedla „Pekin".

Do momentu wybudowania świątyni kult sprawowano w tymczasowej kaplicy. Kościół wybudowany w latach 1986-1995 został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 13 października 2000 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB i biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej Antoniego Długosza.

Decyzją biskupa sosnowieckiego 18 listopada 1995 r. podczas nawiedzenia diecezji sosnowieckiej przez pielgrzymującą figurę Pani Fatimskiej erygowane zostało sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Czczony w świątyni wizerunek Maryi początkowo namalowany był na zwykłym kartonie, później zastąpiono go figurą sprowadzoną z Rzymu i intronizowaną 13 maja 1985 r. Nową figurę, przywiezioną z Fatimy, ufundowała w 1997 r. Aniela Stolarczyk, a poświęcił ją wikariusz generalny Diecezji Sosnowieckiej ks. Czesław Tomczyk. Koronacji figury 13 maja 1998 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Była to pierwsza koronacja wizerunku maryjnego w granicach nowej diecezji sosnowieckiej.

Przy sanktuarium, w kaplicy pobłogosławionej 22 kwietnia 2007 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB, odbywa się codziennie całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Do parafii należą:

Ulice: Aleja ks. Blachnickiego, Białostocka, Kielecka, Lenartowicza (nr parzyste), Radomska, Aleja Wolności

Święto patronalne (odpust parafialny):

13 maja – NMP Fatimskiej

Msze święte:

W niedziele godz.: 7.30, 10.00, 12.00, 16.30, 19.00

W święta godz.: 7.30, 9.30, 11.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 6.30, 7.30, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Sławomir Woźniak

Wikariusz: ks. Dariusz Karoń

Poprzedni proboszczowie: