Sosnowiec, Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 136

Rys historyczny:

Parafia Najświętszego Zbawiciela została erygowana 15.02.1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Nabożeństwa do 18 maja 1996 r. sprawowano w tymczasowej kaplicy. Zezwolenie na budowę kościoła i zatwierdzenie planów parafia otrzymała 31.10.1989 r. Budowę kościoła rozpoczęto 24.04.1990 r.

Jesienią 1993 r. dokończono budowy w stanie surowym, dach pokryto blachą. Prace te wykonano dzięki ofiarności parafian i staraniem pierwszego proboszcza, ks. Jana Leksa.

Od kwietnia 1994 r. troskę nad kontynuowaniem dzieła budowy i wyposażenia wnętrza świątyni przejął ks. Stanisław Straż, aktualny proboszcz.

Msze św. i nabożeństwa już w nowym kościele zaczęto odprawiać 19 maja 1996 r. w dniu I Komunii św. dzieci. Kościół pobłogosławił i poświęcił stacje Drogi Krzyżowej 14 września 1997 r. w odpust parafialny Ks Bp Ordynariusz Adam Śmigielski, a konsekrował go dnia 14 września 2000 r. w czasie Wielkiego Jubileuszu.

Autorem projektu kościoła jest architekt Andrzej Purszke, wystroju wnętrza p. Krystyna Kijak i rzeźbiarz Zygmunt Brachmański (wykonawca figury Najśw. Zbawiciela, Matki Bożej i Archanioła Gabriela).

Do parafii należą:

Ulice: Akacjowa, Naftowa, Różana, Willowa

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 września – Najświętszego Zbawiciela

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00

W dni powszednie godz.: 7.30, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Stanisław Litwa

Wikariusz: ks. Dariusz Nowak

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan Leks, ks. Stanisław Straż