Sosnowiec, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

UL. SKAUTÓW 1
41 – 200 SOSNOWIEC
TEL.
(czynny w godzinach kancelaryjnych:
wtorek, środa 16.00-16.50; sobota 9.00-10.00)

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 3 826

Rys historyczny:

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu została ustanowiona 6 kwietnia 1908 r. przez administratora diecezji kieleckiej ks. Franciszka Brudzińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Mazurkiewicz.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu, ówcześnie Zagórzu. W czasie budowy kościoła (trwającej z licznymi przerwami prawie pół wieku 1905-1952) kult sprawowano w tymczasowej kaplicy zaadoptowanej w pomieszczeniach kopalni „Renard". Budowę kościoła rozpoczęto w 1905 r., ale wybuch I wojny światowej przerwał prace i ponownie kontynuowano je w 1935 r. Ze względu na wysokie koszty realizacji zadania postanowiono zredukować pierwotny projekt z 1903 r. autorstwa Stefana Szyllera. Nowy projekt opracował w październiku 1935 r. Wiesław Kononowicz, który zredukował plan świątyni przez skrócenie korpusu nawowego, transeptu i prezbiterium. Do 1939 r. wybudowano do połowy mury prezbiterium i nawy. Dalsze prace prowadzono po wojnie, w latach 1947-1952, gdy dokończono budowę murów oraz fasadę i przykryto dachem.

Kościół został pobłogosławiony 2 listopada 1952 r. i uroczyście poświęcony (konsekrowany) 17-18 czerwca 1961 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. wyposażenie na które składają się obiekty przeniesione z nieistniejącej dziś kaplicy zamku sieleckiego, a szczególnie wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem zwanej Sosnowiecką.

Do parafii należą:

Ulice: Chemiczna, Dziubińskiego, Ciepła, Golisa, Kocjana, Kumara, Narutowicza nr 46-54, Nogi, Nowakowskiego, Nowopogońska nr 1-3, Okrzei nr 1-3, Perzyńskiego, Piotrkowska, Plac Kościuszki, Potasińskiego, Racławicka, Rybna nr 2, Robotnicza, Rzeczna, Skautów, Sołtysiaka, Staszica, Stoksika, Szewczyka, Szkolna nr 2-4, 3 Maja 53, Wodna, Zacisze, Zamkowa

Kaplice:

Kaplica na cmentarzu grzebalnym

Instytucje:

Przy parafii ma swoją siedzibę Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 17.00 (w lipcu i sierpniu 8.00, 10.00, 12.00)

W dni powszednie godz.: 17.00

Prezbiterzy w parafii: