Sosnowiec, Parafia pw. św. Barbary

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 14 490

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Barbary w Sosnowcu została ustanowiona 19 sierpnia 1908 r. przez administratora diecezji kieleckiej ks. Franciszka Brudzińskiego. Pierwszym administratorem został ks. Wincenty Bogacki.

Pod względem administracyjnym parafia należała początkowo do parafii w Mysłowicach , potem w Niwce, a następnie w 1854 r. do Zagórza.

W związku z rozwojem przemysłu i napływem ludności na przełomie XIX i XX w. zrodziła się myśl wybudowania świątyni dla potrzeb mieszkańców Sielca. Pierwszymi miejscami kultu była m.in. kaplica zamkowa sieleckiego zamku oraz kapliczka przy ul. Narutowicza. W latach 1902-1903 nastąpił rozłam pomiędzy mieszkańcami z powodu projektu umiejscowienia nowej świątyni. W wyniku czego w tej dzielnicy powstały dwie parafie: nowosielecka i starosielecka, które wzniosły własne kościoły. Budowę świątyni rozpoczęto w 1906 r. Została ona pobłogosławiona 18 sierpnia 1907 r. przez ks. Wincentego Bogackiego. Przed wybuchem I wojny światowej całkowicie ukończono budowę kościoła oraz w znacznej części go wyposażono.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neorenesansowy ołtarz główny z 1926 r. wykonany przez firmę Dąbkowskiego, figury św. Antoniego i św. Franciszka z Asyżu autorstwa Bratka oraz dekoracja malarska (druga po polichromii z 1935 r.) autorstwa Władysława Gawrona i Zygmunta Czecha.

Do parafii należą:

Ulice: Gen. Andersa nr 2-12, św. Barbary, Cmentarna, Góralska, Harcerska, Kaliska, Klimontowska, Kombajnistów, Korczaka, Koźla, Krakusa, Kręta, Kukułek, Kuźnica, Legionów, 1 Maja nr 32-80, Narutowicza nr parzyste 2-48 f, Podhalańska, Pogotowia, Rzeźnicza, Sądecka, Sielecka, Szczytowa, Szkolna nr nieparzyste 1, 3, 5, 7, Śląska, Tatrzańska, Wandy, Wawel, Wesoła, Witosa

Kaplice:

Kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu grzebalnym przy ul. Gen. Andersa

Instytucje:

Na terenie parafii ma swoją siedzibę Kuria Diecezjalna w Sosnowcu, 41-200 Sosnowiec, ul. Wawel 19

Święto patronalne (odpust parafialny):

4 grudnia – św. Barbary

3 maja – NMP Królowej Polski

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00

W dni powszednie: 7.00, 8.00, 18.00