Sosnowiec-Niwka, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

PARAFIA PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA
UL. ORLĄT LWOWSKICH 67
41 – 208 SOSNOWIEC
TEL. 32 292 98 94 (KANCELARIA)
parafia@niwka.sosnowiec.pl

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 12 000

Rys historyczny:

Parafia pw. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce została ustanowiona pierwszy raz 17 marca 1826 r. przez biskupa krakowskiego Jana Pawła Woronicza oraz po raz drugi 16 października 1906 r. przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego.

Pod względem administracyjnym ówczesna Niwka należała do parafii Mysłowice, a od 1854 r. do Zagórza. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej świątyni, która została rozebrana w 1896 r.

Neogotycka świątynia wybudowana została w latach 1896-1907, według projektu Józefa Pomianowskiego. Budowę rozpoczął ks. Jan Zmarzlik, a ukończył ks. Franciszek Gola. Prace wykończeniowe przy świątyni wraz z dokończeniem budowy wieży trwały do 1910 r. i w tym to roku biskup kielecki Augustyn Łosiński uroczyście poświęcił (konsekrował) kościół.

Świątynia posiada cechy neogotyckiej trójnawowej hali z prezbiterium skierowanym na południe. Nawa główna i boczne przykryte są sklepieniem krzyżowo-żebrowym, prezbiterium zaś sklepieniem gwiaździstym.

We wnętrzu na uwagę zasługują m.in. odkryte w 1993 r. malowidła figuralne z 1906 r. autorstwa Piotra Nizińskiego (namalowane przy współpracy Stefana Matejki i Zielińskiego), organy zbudowane ok. 1907 r. przez Jana Śliwińskiego ze Lwowa oraz neogotyckie wyposażenie wykonane przez Pawła Turbasa.

Do parafii należą:

Ulice: Bronowa, Budowlana, Dojazd, Dybowskiego, Gdańska, Gwarków, Jaworowa, Jaworzni-cka, Konstytucji, Kopalniana, Łabędzia, Marynarska, Młyńska, Modzelewskiego, Mostowa, Mysłowicka, Orląt Lwowskich, Pastewna, Piwna, Plażowa, Pogodna, Porto¬wa, Powstańców, Promienna, Rybacka, Rynek, Skroma, 27 stycznia, Słodowa, Solskiego, Sosnowa, Spytkowskiego, Stacherskiego, Starowiejska, Stoczniowców, Szybowa, Śliwki Adama, Tuwima, Węglowa, Wilg, Wojska Polskie¬go nr 1-163 i 2-122, Wygody, Zagaje, Zagłębiowska, Zawodzie, Żeglarska, Żelazna

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 czerwca – Narodzenie św. Jana Chrzciciela

Msze święte:

W niedziele godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 12.15, 17.00

W święta godz.: 7.00, 9.00, 17.00

W dni powszednie godz.: 6.30, 7.00, 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Tomasz Folga

Wikariusze: ks. Tomasz Koczur, ks. Konrad Mruk

Poprzedni proboszczowie: