Sosnowiec, Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika

www.parafiajozef.sosnowiec.pl

Liczba mieszkańców: 6 367

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu została ustanowiona 28 lutego 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Aleksander Konopka.

Do momentu wybudowania świątyni kult sprawowano w kaplicy cmentarnej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Kościół, wybudowany w latach 1982-1990, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 5 czerwca 1990 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowka.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. dekoracja ołtarza głównego z płaskorzeźbą Świętej Rodziny, autorstwa Stanisława Hochuła oraz witraże z wyobrażeniem Trójcy Świętej oraz świętych i błogosławionych.

Do parafii należą:

Ulice: Czerwonego Krzyża 2-20 i 3-27, Dąbrowszczaków 2-10 d i 3-7 c, Gęsia, Gospodarcza nr 1 i 2, Gen. Grota Roweckiego 20-62 i 27-63, Kacza, Krucza, Lotników, Łączna, Mazowiecka, Mireckiego 27-46 i 35-53, Narcyzów, Niepodległości, Patriotów, Piwnika Ponurego, Poznańska, Ptasia, Rudna, Sienna, Smutna, Sportowa, Strażacka, Szczecińska, Szczygła, Toruńska, Udziałowa, Wierzbowa, Zylingera

Święto patronalne (odpust parafialny):

1 maja – św. Józefa Rzemieślnika

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Dariusz Kujawa

Rezydent: ks. Dariusz Piasecki

Poprzedni proboszczowie:

ks. Aleksander Konopka, ks. Marian Sztuka, ks. Stanisław Piwowarski, ks. Stanisław Szopa, ks. Marian Wątek, ks. Stanisław Zychowicz, ks. Donat Manterys