Sosnowiec, Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 155

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu została ustanowiona 18 października 1982 przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Szymon Szymocha. Po przejęciu administracji parafii przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni) pierwszym proboszczem został ks. Władysław Nadybał SAC.

Decyzją biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka od 1989 r. posługę duszpasterską i administrowanie parafią przejęło Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni).

Kościół, wzniesiony staraniem wiernych i ks. Władysława Nadybała SAC, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 18 października 1994 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Czeladzka nr nieparzyste 33-61, Gromadzka, Jabłoniowa, Jesienna, Kmiecia, Letnia, Lwowska strona lewa nr 6-12, Małobądzka, Na Mazurkach, Plonów od nr 20, Polna, Radosna, Rolnicza, Skibowa, Słona, Spokojna, Staropogońska nr nieparzyste 47-65, Stawowa, Sucha, Szeroki Łan, Szczęśliwa, Urocza, Wiosenna, Widok, Zimowa

Kaplice:

Kaplica w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu

Domy zakonne:

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), 41-200 Sosnowiec, ul. Radosna 52 a

Święto patronalne (odpust parafialny):

18 października – św. Łukasza Ewangelisty – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele godz.: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W święta godz.: 7.00, 9.00, 18.00

W dni powszednie: 7.00, 18.00