Sosnowiec, Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego

www.duchsosnowiec.pl

Liczba mieszkańców: 5 900

Rys historyczny:

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu została ustanowiona 20 marca 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Stasiak.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka w 1988 r. powołany został wikariat terenowy obejmujący posługą duszpasterską mieszkańców osiedla „Rewolucji Październikowej". Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w tymczasowej kaplicy, wybudowanej w latach 1989-1990, połączonej z budynkami parafialnymi.

Świątynia wybudowana w latach 1994-2002, według projektu Krystyny Kijak-Zaręby, została uroczyście poświęcona (konsekrowana) 20 października 2002 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Błotna, Cienista, Czereśniowa, Dmowskiego, Kosynierów, Kasprzaka, Lenartowicza nr nieparzyste, Mieroszewskich, Naruszewicza, Nie¬mcewicza, Południowa, Sezamkowa, Szymanowskiego, Braci Śniadeckich, Braci Śliwów, Wiśniowa, Zabłockiego

Święto patronalne (odpust parafialny):

Zesłanie Ducha Świętego

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 18.00 (17.00)

W dni powszednie godz.: 7.00, 17.00 (18.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Górka

Wikariusz: ks. Jakub Zuchowicz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Andrzej Stasiak, ks. Zbigniew Kozłowski