Sosnowiec-Klimontów, Parafia pw. Chrystusa Króla

SOSNOWIEC-KLIMONTÓW
PARAFIA PW. CHRYSTUSA KRÓLA
UL. KRASZEWSKIEGO 25
41 – 218 SOSNOWIEC
TEL. 
602 406 342


FOTO: ks. Przemysław Lech

 

Liczba mieszkańców: 5 400

Rys historyczny:

Parafia pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie została ustanowiona 4 marca 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Pierwsza wzmianka o Klimontowie, obecnej dzielnicy Sosnowca, pochodzi z 1361 r. kiedy jest wzmianka o właścicielu Ottonie z Pilicy. Pod względem terytorialnym miejscowość należy do parafii w Mysłowicach. Zanim powstała parafia z inicjatywy biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny 2 marca 1938 r. utworzona została placówka duszpasterska w formie ekspozytury. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej kaplicy urządzonej w budynku kopalni „Klimontów". Po jej rozebraniu przez Niemców w czasie II wojny światowej, staraniem wiernych i ks. Brunona Magotta, wybudowano nową. Pobłogosławił ją 3 sierpnia 1942 r., w imieniu biskupa częstochowskiego, ks. Stanisław Grzywak. Została ona rozebrana w 1958 r. z racji budowy nowej świątyni, którą wzniesiono w latach 1958-1960 dzięki wiernym i zaangażowaniu ks. Mieczysława Skurczyńskiego.

Kościół został poświęcony 25.11. 1990 r. w uroczystość Chrystusa Króla przez biskupa częstochowskiego Miłosława Kołodziejczyka gdy proboszczem był. ks. Zdzisław Warzecha.

Na terenie parafii na uwagę zasługuje m.in. kaplica Sługi Bożej Wandy Malczewskiej (1822-1896), która mieszkając w klimontowskim dworze codziennie modliła się w niej, zapoczątkowując pod wpływem ks. Karola Antoniewicza nabożeństwa majowe do Najświętszej Maryi Panny, spopularyzowane następnie w całej Polsce.

Do parafii należą:

Ulice: Braci Gierymskich, Brater¬stwa Broni, Hubala, Dobrzańskiego nr 112-154 i 101-129, Gacka, Klonowa, Kleeberga, Kraszewskiego, Kusocińskiego, Makuszyńskiego nr 2 i 4 oraz nieparzyste, Mehoffera, Porębska, Środkowa, Wschodnia, Zapolskiej, Źródlana

Kaplice:

Kaplica na cmentarzu grzebalnym

Kaplica w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II (Msze św. w niedziele i święta o g. 14)

Święto patronalne (odpust parafialny):

Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Zdrach

Wikariusz: ks. Wojciech Jarczyk

Poprzedni proboszczowie:

ks. Czesław Dróżdż (ekspozyt), ks. Brunon Magott (ekpozyt), ks. Mieczysław Skurczyński, ks. Stanisław Sapota, ks. Zdzisław Warzecha, ks. Edward Wiciński, ks. Andrzej Cieślik

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni)

ks. Marek Szumilas, ks. Andrzej Oleś

Kapłani pochowani na cmentarzu przynależącym do parafii:

ks. Jan Brodziński, ks. Stanisław Oleś, ks. Zdzisław Warzecha

Strona www parafii: www.chrystuskrolsosnowiec.pl

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.