Sosnowiec-Maczki, Parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 136

Rys historyczny:

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu-Maczkach została ustanowiona 28 maja 1924 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Bolesław Stradowski.

Maczki, pierwotnie zwane Granicą, były osadą wyrosłą w poł. XIX w. obok stacji kolejowej na granicy cesarstwa rosyjskiego. Świątynia, według projektu Artura Goebla, została wybudowana w latach 1892-1894 staraniem zawiadowcy stacji Adama Dziewulskiego i jego pomocnika Jana Gawrońskiego oraz z funduszy pochodzących ze składek kolejarzy i pasażerów oraz dotacji Towarzystwa Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej kaplicy usytuowanej przy stacji kolejowej, w której nabożeństwa dla pracowników kolejowych odprawiał kapłan z parafii Zagórze.

Neogotycka świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego i Świętych Apostołów Piotra i Pawła została pobłogosławiona 1 listopada 1894 r. z upoważnienia Konsystorza Generalnego Diecezji Kieleckiej przez ks. Józefa Dotkiewicza. Kościół jest niewielką jednonawową świątynią, wybudowaną z cegły oraz sztucznego kamienia, zamkniętą krótkim pięciobocznym prezbiterium.

We wnętrzu na uwagę zasługują fragmenty dawnego neogotyckiego wyposażenia m.in. organy w 1896 r. zbudowane przez Adolfa Homana, figuralne i ornamentalne witraże, chrzcielnica, obraz św. Józef, organy, wieczna lampa, krucyfiks oraz ława kolatorska.

Do parafii należą:

Miejscowości: Cieśle, Stare Maczki, Wodociągi

Ulice: bł. Wincentego Kadłubka, Krakowska, Skwerowa, Spacerowa, Stacyjna

Święto patronalne (odpust parafialny):

29 czerwca – św. Apostołów Piotra i Pawła

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.45, 11.30, 17.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Krzysztof Szybalski

Poprzedni proboszczowie:

ks. Bolesław Stradowski, ks. Jan Kucek, ks. Stanisław Kaciuba, ks. Jan Jaworski, ks. Michał Sudoł, ks.Władysław Golis