Strzegowa, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

źródło: Przegląd Olkuski

Liczba mieszkańców: 1 371

Rys historyczny:

Data utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej nie jest znana. Wzmiankę o wsi z 1440 r. znajdujemy u Jana Długosza, a według rejestru poborowego powiatu krakowskiego z 1490 r. miejscowość należała do właścicieli zamku pilickiego (Smoleń) Pileckich, herbu Leliwa. Na podstawie dokumentów pewne jest, że Strzegowa była wsią kościelną od ok. 1560 r.

Świątynia parafialna to jednonawowa, orientowana budowla z węższym, wielobocznie zakończonym prezbiterium oraz niewielką zakrystią od strony północnej i kaplicą od strony południowej (dobudowaną w 1956 r.). Kościół, pierwotnie o cechach gotyckich, dziś wielokrotnie przebudowywany, posiada barokowe wyposażenie, na które składają się m.in. trzy architektoniczne ołtarze.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w.

Do parafii należą:

Miejscowości: Kąpiołki, Podcisowa, Smoleń, Strzegowa, Złożeniec

Kaplice filialne:

Kaplica pw. NMP Królowej Polski w Złóżeńcu

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 września – Podwyższenia Krzyża Świętego

W Złożeńcu: 3 maja – NMP Królowej Polski

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 9.30 (Złóżeniec), 11.15

W dni powszednie godz.: 18.00 (od IV do X) lub 17.00 (od XI do III)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Kawala