Szreniawa, Parafia pw. Narodzenia NMP

FOTO: Fotografia Eryk i Maciej Dźwigała

Liczba mieszkańców: 3 685

Rys historyczny:

Parafia pw. Narodzenia NMP w Szreniawie została ustanowiona prawdopodobnie w 1314 r.

Pierwotną świątynię, znajdującą się we wsi, przebudowaną w XVI w. na częściowo murowaną i drewnianą, zastąpiono w XVIII w. nową drewnianą budowlą. Gdy świątynia stała się niewystarczająca aby pomieścić wszystkich mieszkańców parafii, postanowiono wybudować nowy kościół. Prace z przerwami trwały od 1903 do 1909 r., kiedy po przykryciu świątyni prowizorycznym dachem i przeniesieniu ołtarza głównego i bocznych ze starego kościoła, 12 września 1909 r. ks. Józef Kwiatkowski z Miechowa dokonał jego błogosławieństwa. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 4 czerwca 1930 r. dokonał biskup kielecki Augustyn Łosiński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neogotyckie wyposażenie, figura oraz wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Do parafii należą:

Miejscowości: Szreniawa, Adamowice, Dąbrowiec, Lgota Wielka, Maków, Podlesice, Podlesice II, Przybysławice, Sulisławice, Trzebienice, Wierzchowisko, Witowice

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 września – Narodzenie NMP

Najświętszego Serca Pana Jezusa – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 9.45, 11.30, 16.00 (zimą 15.00)

W dni powszednie: 18.00 (zimą 16.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Józef Baran

Wikariusz: ks. Michał Gogól

Poprzedni proboszczowie: