Targoszyce, Parafia pw. św. Mikołaja

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 701

Rys historyczny:

Dokładna data powstania parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach nie jest znana. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1324 r., kiedy wiadomo, że istniał murowany kościół. Najstarsza część świątyni (prezbiterium) została wzniesiona w XIII w. Prawdopodobnie była to niewielka kaplica, do której dobudowano w XIV w. nawę i drewnianą dzwonnicę. Na skutek zniszczeń i w XVI w. kościół przestał istnieć. Kult sprawowano do istniejącego w Mierzęcicach drewnianego kościoła pw. św. Wawrzyńca.

Obecna świątynia, wybudowana w latach 1771-1782, została rozbudowana w 1945-1950 r. We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. kamienny portal z XV w. oraz barokowe wyposażenie, na które składa się ołtarz główny i boczne.

W Zadzieniu wybudowana została kaplica pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą pobłogosławił 6 grudnia 1993 r. biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha.

Do parafii należą:

Miejscowości: Mierzęcice, Przeczyce, Sadowie I, Sadowie II, Targoszyce, Toporowice, Zadzień

Święto patronalne (odpust parafialny):

6 grudnia – św. Mikołaja

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.00, 11.30, 16.00

W dni powszednie godz.: 16.30 (zimą 17.00) lub 17.30 (latem 18.00), środa 7.30

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Janusz Rakoczy

Wikariusz: ks. Tomasz Piotrowicz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Gotard, ks. Mikołaj z Targoszyc, ks. Marcin z Bytomia, ks. Franciszek Mieszkowski, ks. Jan Rozwodowski (franciszkanin), ks. Tomasz Staroirzebski, ks. Walenty Nicosus, ks. Adam Sypowski, ks. Mikołaj Koszewski, ks. Marcin Ujejski, ks. Jan Dunicz, ks. Jan Zagórski, ks. Piotr Skapety, ks. Andrzej Rozborski, ks. Jan Hantul Hantulski, Józef Robaczek, ks. Tadeusz Ziemlański, ks. Jacek Grabowski, Tomasz Łatkiewicz, ks. Jan Zaborowski, ks. Maciej Gajos, ks. Adam Hendrychowski, ks. Czesław Chodorowski, ks. Wacław Kałuski, ks. Władysław Zasadzin, ks. Eugeniusz Kokoszka