Wojkowice Kościelne, Parafia pw. św. Marcina BM

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 891

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych istniała przed 1325 r., ale kościół mógł istnieć wcześniej, o czym świadczy najstarsza jego część – romańskie prostokątne prezbiterium, zbudowane z ciosów kamiennych oraz dawna zakrystia po stronie północnej (obecnie skarbiec) i niewielka partia nawy.

Miejscowość należy do najstarszych miejscowości ziemi siewierskiej. Jak podają źródła wieś początkowo była własnością książęcą, a od 1380 r. stała się własnością szlachecką. Do 1795 r. stanowiła własność kapituły katedralnej krakowskiej.

Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w roku 1618, 1750 i po II wojnie światowej. Od momentu sprowadzenia w 1625 r. przez ks. Marcina Zelbrzykowskiego (lub Zelbrychowicza) obrazu Maryi z Dzieciątkiem Jezus, datowany jest kult maryjny. Potwierdzeniem ciągłości kultu było erygowanie 27 czerwca 1987 r., przez metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka, sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. Po pożarze kościoła w grudniu 1985 r. został on gruntownie odrestaurowany.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. umieszczony w ołtarzu głównym wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, namalowany w latach 1460-1470. Ponadto w kościele znajdują się klasycystyczne organy, zbudowane przypuszczalnie w XIX w.

Do parafii należą:

Miejscowości: Hektary, Karsów, Kuźnica Piaskowa, Kuźnica Podleśna, Kuźnica Warężyńska, Mar¬cinków, Nowa Wieś, Pastwiska, Pierkowskie, Podwarpie, Podskale, Tuliszów, Warężyn, Wojkowice Kościelne, Za¬warpie, Zawodzie

Święto patronalne (odpust parafialny):

11 listopada – św. Marcina

24 sierpnia – św. Bartłomieja Ap. – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 9.00, 11.00, 15.30

W dni powszednie godz.: 7.30 lub 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Stanisław Pala

Poprzedni proboszczowie:

ks. Klemens, ks. Paweł, ks. Maciej z Miechowa, ks. Jan z Minogi Minocki, ks. Marcin z Topoli, ks. Marcin Zelbrzykowski (lub Zelbrychowicz), ks. Joachim Myszkowski, ks. Józef Bełza, ks. Jan Stokowicki, ks. Kazimierz Fabian Dobrakowski, ks. Jakub Konieczny, ks. Błażej Mazurkiewicz, ks. Marcin Siwiński, ks. Stanisław Michalski, ks. Nestor Higin Soter Bieroński, ks. Jakub Sienicki, ks. Józef Czerwiecki, ks. Mateusz Wnorowski, ks. Józef Klemensiewicz, ks. Jan Szpakiewicz, ks. Antoni Wójcik, ks. Lucjan Nowicki, ks. Józef Sokołowski, ks. Nowak, ks. Wacław Stępień, ks. Seget, ks. Konstanty Bednarski, ks. Edward Wiciński