Wojkowice, Parafia pw. św. Antoniego

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 868

Rys historyczny:

Historię parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach datuje się od 18 czerwca 1910 r. kiedy, z inicjatywy biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego, powołany zostaje ośrodek duszpasterski w związku z napływem ludności do nowo utworzonej przez Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Saturn", kopalni węgla kamiennego „Jowisz".

Pierwszą budowlą gdzie sprawowano kult była początkowo drewniana, a następnie murowana kaplica pw. św. Jana Nepomucena. Po uruchomieniu kopalni i wybudowaniu cementowni „Saturn" okazała się zbyt mała, więc postanowiono wybudować nową świątynię. Budowę kościoła o cechach neobarokowych, rozpoczęto 8 października 1929 r., według projektu Stefana Szyllera i Wiesława Kononowicza. Po poświęceniu kamienia węgielnego 5 września 1937 r. patronem kościoła został św. Antoni z Padwy, a parafii św. Jan Nepomucen.

Pierwszym proboszczem w granicach nowej diecezji częstochowskiej, wprowadzonym 30 stycznia 1927 r., został ks. Wincenty Olejnik. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 30 września 1956 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

Do parafii należą:

Ulice: Brzeziny, Długosza, Fabryczna, Fitelberga, Głowackiego, Granitowa, Harcerska, Karłowicza, Kasprowicza, Kopalniana, Morcinka, Nowa, Paderewskiego, PCK, Proletariatu, Plaka – domy jednorodzinne (prawa strona), Plaka – Osiedle Bloki, Połaniecka nr 5, 9, 11, Pułaskiego nr 5, 7, 9, Sobieskiego nr 1-231 i 6-288, Strażacka, Sucharskiego, Szymanowskiego, Wasilewskiej, Zacisze, Zaułek

Święto patronalne (odpust parafialny):

13 czerwca – św. Antoniego z Padwy – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.30, 9.00, 11.00, 17.00

W dni powszednie godz.: 17.30 i 18.00 lub 17.00 i 17.30 (zimą)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Ryszard Adrjanek

Wikariusz: ks. Tomasz Koczur

Poprzedni proboszczowie:

ks. Tomasz Brzozowski, ks. Wincenty Olejnik, ks. Antoni Sewerynek, ks. Antoni Kańtoch, ks. Piotr Marchewka, ks. Edward Łyczbiński, ks. Stanisław Buchalski, ks. Józef Ośródka, ks. Leszek Kołczyk