Wysoka, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

mariusz05.mw@gmail.com

Liczba mieszkańców: 1 250

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i NMP Wspomożycielki Wiernych w Wysokiej została ustanowiona 20 czerwca 1978 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Strzelczyk. Funkcję wikariusza terenowego i ekspozyta, w latach 1968-1977, pełnił ks. Józef Juda.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły 9 listopada 1968 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy, który 12 sierpnia 1975 r. został przekształcony w ekspozyturę.

Przynależąc terytorialnie do parafii pw. św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie, od 1922 r., kult w niedzielę i święta sprawowany był w budynku dawnej szkoły podstawowej. Od 1939 r. zaadoptowano na kaplicę budynek z salą kinową, przekazany przez Fabrykę Portland-Cementu.

Do parafii należą:

Miejscowości: Wysoka Fabryczna, Wysoka Osiedle, Wysoka Wieś, Wiesiółka, Gzichów

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 maja – NMP Wspomożycielki Wiernych – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.30, 16.00

W dni powszednie godz.: pon., śr., pt., 17.00, wt., czw., 7.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Mariusz Smętek

Poprzedni proboszczowie:

ks. Józef Juda (ekspozyt), ks. Tadeusz Strzelczyk, ks. Stanisław Wojtuszkiewicz, ks. Czesław Mielczarek, ks. Ryszard Pietrzak, ks. Andrzej Wieczorek, ks. Marek Cuda, ks. Jacek Michalak

Strona internetowa parafii: www.parafiawysoka.pl