Zadroże, Parafia pw. św. Marcina

TEL. 510 761 583

Liczba mieszkańców: 2 706

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Marcina w Zadrożu została ustanowiona prawdopodobnie w 1275 r. Pierwsze wiadomości o wsi zapisane zostały w dokumencie księcia Bolesława Wstydliwego z 1261 r. Władca uposażył w dobra wsi zakon Sióstr Klarysek z Zawichostu (przeniesiony do klasztoru w Grodzisku, a następnie do Krakowa). Z zachowanych dokumentów archiwalnych wynika, że siostry Klaryski oddały wieś Zadroże w dożywotnie użytkowanie Janowi Długoszowi, w zamian za ufundowanie ołtarza w krakowskim klasztorze. W czasie lokacji wsi na prawie czynszowym w 1271 r. istniał tam drewniany kościół, który nie dotrwał do czasów współczesnych.

Obecna świątynia (piąta z kolei), wybudowana została w latach 1907-1908, a jej uroczystego poświęcenia (konsekracji) 1 czerwca 1922 r. dokonał biskup kielecki Augustyn Łosiński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wśród licznych zabytków wyposażenia m.in. gotycko-renesansowe skrzydła tryptyku ze świętymi, barokowe krucyfiksy, chrzcielnica oraz datowany na XVI w. obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej także Łaskawą.

Na terenie parafii, w latach 2003-2011, z inicjatywy wiernych i ks. Kazimierza Ostrowskiego, wybudowano kaplicę filialną pw. św. Kazimierza w Wielmoży, według projektu Romualda Maliny oraz wyposażenia wnętrza Jana Funka. Pobłogosławił ją 4 marca 2011 r. biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Do parafii należą:

Miejscowości: Milonki, Wielmoża, Zadroże

Kaplice filialne:

Kaplica pw. św. Kazimierza w Wielmoży

Święto patronalne (odpust parafialny):

11 listopada – św. Marcina

24 maja – NMP Wspomożycielki Wiernych (Matki Bożej Pocieszenia)

Msze święte:

W niedziele godz.: 7.30, 9.00 (Wielmoża), 10.15, 12.00, 18.00 (zimą 16.00)

W święta godz.: 7.30, 9.00, 10.15, 18.00 (zimą 16.00)

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą l6.00)

Prezbiterzy w parafii: