Będzin, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 8 230

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie (pierwotnie, do 1987 r. pw. św. Barbary) została ustanowiona 1 września 1938 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę, na terenie nieczynnej dziś kopalni „Ksawery". Pierwszym proboszczem został ks. Władysław Pająk.

Do czasu wybudowania obecnej świątyni, w latach 1982-1987, do sprawowania kultu służyła kaplica urządzona w przerobionej izbie zbornej biura kopalni „Ksawery" (zmienionej w 1875 r. na „Koszelew"). Z inicjatywy ks. Władysława Barnasia w 1982 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni. Błogosławieństwa ukończonego dolnego kościoła 12 maja 1985 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk.

Po wybudowaniu i oddaniu całej świątyni 5 października 1987 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak zmienił dotychczasowy tytuł parafii pw. św. Barbary na wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 3 grudnia 2000 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Andersa, Cynkowa, Filtrowa, Kielecka, Kolejowa, Kołłątaja, Wajdy, Przyjaźni, Paryska, Spacerowa, Szymborskiej, Staszyca, Stawowa, Pileckiego, Środkowa, Wąska, Żwirki i Wigury

Domy:

Dom św. Józefa

W pobliżu kościoła i plebani znajduje się, wybudowany w latach 2000-2011, Dom Księży św. Józefa. Z inicjatywy biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB w 2000 r. rozpoczęto starania o kupno działki i budowę domu przeznaczonego dla księży emerytów. Dyrektorem do spraw budowy Domu Księży Emerytów Diecezji Sosnowieckiej został mianowany 10 lutego 2000 r. ks. Józef Stemplewski. Po długich staraniach m.in. w Sosnowcu, budowę rozpoczęto na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, przy istniejącym budynku katechetycznym (wybudowanym w latach 1983-1989). Biskup sosnowiecki 30 listopada 2002 r. pobłogosławił plac pod budowę i trwające prace budowlane. Wewnątrz Domu Księży wybudowana została kaplica pw. św. Józefa, którą wraz z nowym ołtarzem, 21 czerwca 2006 r. pobłogosławił biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

„Mając na względzie konieczność godziwego utrzymania i opieki duchownym Diecezji Sosnowieckiej, w szczególności tym, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pełnią urzędu kościelnego" 2 lutego 2011 r. biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak erygował oficjalnie Dom św. Józefa z siedzibą w Będzinie przy ul. Stawowej 26.

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Msze święte:

W niedzielę godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00

W święta godz.: 7.00, 9.00, 18.00 (17.00)

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00 lub 17.00 (od X do II)

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Konrad Kościk

Wikariusze: ks. Mariusz Juraszczyk, ks. Michał Jamroś

Poprzedni proboszczowie:

ks. Władysław Pająk, ks. Władysław Barnaś, ks. Eugeniusz Stępień, ks. Józef Stemplewski, ks. Paweł Rozpiątkowski, ks. Włodzimierz Skoczny

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):