Będzin, Parafia pw. Nawiedzenia NMP

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 14 350

Rys historyczny:

Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Będzinie-Syberce została ustanowiona 1 kwietnia 1981 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Stefan Gibała.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. Świętej Trójcy i św. Jana Chrzciciela w Będzinie. Po trudach uzyskania pozwolenia na budowę kościoła i innych obiektów kościelnych 7 czerwca 1981 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk dokonał poświęcenia krzyża i placu pod budowę świątyni. Po zakończeniu prac budowlanych uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła 28 maja 2000 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Decyzją biskupa sosnowieckiego przy kościele parafialnym 24 maja 1997 r. zostało erygowane sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Jest to pierwsza w Polsce świątynia-pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie.

Kościół, wybudowany według projektu Ryszarda Kumora, w górnej części prezbiterium posiada okazały krucyfiks, a całości dopełnia kompozycja składająca się z dwóch płaskorzeźb z ukazaniem patronów diecezji sosnowieckiej – św. Brata Alberta Chmielowskiego i św. Rafała Kalinowskiego oraz plastycznego przedstawienia „Widzenie w katordze" według Artura Grottgera. Ciekawym elementem wystroju jest symboliczna Droga Krzyżowa stanowiąca zapis męczeńskiej drogi Polski do wolności. W 2019 roku przy kościele pochowany został jego pierwszy proboszcz, ks. prał. Stefan Gibała.

Do parafii należą:

Ulice: Retingera, Broniewskiego, Sznajdera (bez domów prywatnych), Jastrzębowskiego, Paderewskiego, Kasprzaka, Narutowicza, Oleksego, Mazowieckiego, Śmigielskiego, Powstańców Śląskich, Rewolucjonistów, Daszyńskiego, Skalskiego, Migowej, Bilika, Zwycięstwa, PCK.

Święto patronalne (odpust parafialny):

31 maja – Nawiedzenie NMP

Msze święte:

W niedzielę godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 20.30 (od V do IX)

W święta godz.: 7.00, 9.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Zygmunt Skipirzepa

Wikariusze: ks. Piotr Janiczek, ks. Rafał Kordaszewski, ks. Andrzej Hepek

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stefan Gibała, ks. Kazimierz Wawer, ks. Krzysztof Bendkowski

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):