Będzin, Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej

42 - 500 BĘDZIN

TEL: 32 267 43 65

Liczba mieszkańców: 6 778

Rys historyczny: Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie została ustanowiona 19 stycznia 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Miarka.

Dla potrzeb duszpasterskich wiernych będzińskiego osiedla „Zamkowego” biskup częstochowski Stefan Bareła powołał 22 sierpnia 1983 r. wikariat terenowy parafii pw. Świętej Trójcy. Kult sprawowano początkowo w niewielkiej, tymczasowej kaplicy przy ul. Astrów. Budowę kościoła rozpoczęto 4 września 1986 r. Świątynię pobłogosławił 16 października 1992 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB, który dokonał również jej uroczystego poświęcenia (konsekracji) 16 października 2000 r.

Kościół został wybudowany według projektu Ryszarda Dudy, a autorem wystroju wnętrza są Maciej i Piotr Kauczyńscy. Na uwagę zasługuje pokrywająca ściany dekoracja „sgrafitto” ze scenami ewangelicznymi oraz krucyfiks autorstwa Tadeusza Szpunara.

Do parafii należą:

Ulice: Akacjowa, Astrów, Armii Krajowej, Sobieskiego, Basztowa, Bławatków, Bursztynowa, Chrobrego, Czeladzka nr 28 i 30, Dworska, Mieroszewskich, Kantora-Mirskiego, Grunwaldzka, Jabłoniowa, Jagiełły, Jasielska, Jaśminowa, Królowej Jadwigi, Leśna, Modrzewiowa, Mostowa, Namiarowa, Orkana, Partyzantów, Paziowa, Piastowska, Podgrodzie, Rycerska, Różana, Sadowa, Skośna, Stokrotek, Gzichowska (strona nieparzysta), Turniejowa, Wolności nr 1-143 i 2-162.

Święto patronalne (odpust parafialny):

16 października – św. Jadwigi Śląskiej

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 12.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Józef Stemplewski

Wikariusze: ks. Paweł Tracz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Mieczysław Miarka

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Antoni Mańka