Biskup na uroczystościach barbórkowych
Wspomnienie św. Barbary, patronki górników, to uroczystość celebrowana w naszym rejonie. Choć ubywa kopalń wciąż nie brakuje czcicieli świętej męczennicy patronującej ludziom ciężkiej pracy. W uroczystościach górniczych uczestniczył też Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
2 grudnia barbórkowa Msza św. zgromadziła górników i ich rodziny w jaworznickiej kolegiacie. Podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Biskup, poświęcony został sztandar TAURON Wydobycie S. A. O odprawienie Mszy św. w intencji górników i o poświęcenie sztandaru zwrócił się Prezes Zarządu TAURON Wydobycie – Zdzisław Filip. Poświęcając sztandar Ksiądz Biskup podkreślił jego znaczenie i wymowę słów: Patronko górników - módl się za nami!
W skład TAURON Wydobycie wchodzą: ZG Sobieski z Jaworzna, ZG Janina z Libiąża i ZG Brzeszcze. W uroczystościach uczestniczyły górnicze poczty sztandarowe, a także władze samorządowe z Prezydentem Jaworzna Pawłem Silbertem.
Tekst: ks. Dawid Kuczek
FOTO: Szymon Wątor
Dzień później, 3 grudnia, w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wziął udział w uroczystościach barbórkowych i jubileuszu 25 lat przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowo-handlowego "DOLOMIT" Kopalnia Ząbkowice S.A.
Kopalnia dolomitu "Ząbkowice" powstała w 1898 roku. W latach 1926-1938 na terenie kopalni wybudowano pięć pieców do prażenia dolomitu na potrzeby hutnictwa zlokalizowanego w Zagłębiu Dąbrowskim. Po upaństwowieniu wchodziła w skład kolejnych konglomeratów produkcyjnych. Od 1980 roku zajmuje się produkcją dolomitu rolniczego – nawozu wapniowo-magnezowego. Świętująca jubileusz 25-lecia spółka powstała za zgodą i z udziałem pracowników 30 września 1991 r., a 1 stycznia 1992 roku rozpoczęła produkcję stopniowo rozwijając się technologicznie. W wyniku zmian dynamicznie wzrasta wielkość produkcji i wydobycia: z 70 tys. ton wydobycia w roku 1992 do obecnych miliona ton brutto rocznie dolomitu surowego (z czego ok. 700 tys. stanowią kruszywa, w tym dolomit hutniczy i używany do budowy dróg i 100 tys. ekologiczne nawozy wapniowo-magnezowe). Przez 25 lat spółką kierują dyrektor Janusz Kmiecik oraz jego zastępca Zbigniew Grochalski.
Firma DOLOMIT prowadzi też działalność prospołeczną, której beneficjentami jest wielu - głównie młodych - mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolic. Obecnie trwa proces wygaszania złoża w Ząbkowicach i uruchamianie wydobycia na terenie Chruszczobrodu. Szacowane na 250 mln ton złoże powinno wystarczyć dla przyszłych pokoleń zapewniając pracę kolejnym mieszkańcom regionu.