Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj - Dożynki 2015 w Bydlinie
"Czy tegoroczna susza w naszym kraju nie powinna być dla nas znakiem, że z większą gorliwością powinniśmy prosić Boga o chleb, a nie tylko liczyć na nasze ludzkie siły i współczesne zdobycze techniki? Jeśli chcemy mieć pod dostatkiem chleba, musimy przestać obrażać Boga, a zacząć pokornie Go prosić" – mówił w homilii Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak podczas dożynek diecezji sosnowieckiej i województwa małopolskiego w Bydlinie. Wśród licznie zgromadzonych kapłanów koncelebrujących wraz z pasterzem diecezji Eucharystię byli także diecezjalny kapelan rolników, ks. Leszek Kołczyk, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Bydlinie, ks. Krzysztof Słomian oraz dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Tomasz Folga.
Ordynariusz diecezji sosnowieckiej zwracał uwagę, że prośba o chleb jest jedną z siedmiu zawartych w modlitwie "Ojcze nasz...". Podkreślał, że wyrazem zaufania w opiekę Boga jest proszenie o chleb na "dzisiaj". Zwracał także uwagę, że mówiąc "chleba naszego" modlimy się o chleb dla bliźnich – głodnych w naszej ojczyźnie i na całym świecie.
"Jezus uczy nas, że o chleb trzeba prosić Boga. (...) By ziemia wydała plony potrzebne są słońce i woda – deszcz. (...) Rola, jaką odgrywają te dwie siły natury w naszym życiu, powinna uczyć człowieka pokory i otwarcia na Boga, bowiem od Niego te dary pochodzą. Człowiek jednak potrafi być pyszny, zadufany w sobie i nie liczyć się z Bogiem, myśląc że samym postępem nauki i techniki, nowoczesnymi maszynami czy genetycznie zmodyfikowanymi organizmami zapewni sobie wystarczającą ilość chleba" – mówił hierarcha.
"Nikt z nas – nawet ten najbardziej zaangażowany w produkcję płodów ziemi – nie może zapominać o modlitwie, o słuchaniu Słowa Bożego i wdrażaniu go w życie, choćby nie wiem ile miał pracy i obowiązków" – przypominał Biskup Kaszak.
"Dziękujemy wszystkim rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom, którzy ciężko pracują na roli, aby był chleb. Bóg Wam zapłać! Niech Wasza praca zawsze będzie ceniona i dowartościowana. Niech ceny produktów rolnych nie będą przedmiotem spekulacji, tak by rolnikom opłacało się uprawiać ziemię i produkować żywność" – apelował ordynariusz.
"Boże błogosław pracy tych, którzy uprawiają ziemię. Niech ich trud z Twoją pomocą, Boże, przyniesie plon obfity, by głód zniknął z Ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj" – zakończył Ksiądz Biskup.
Podczas uroczystej Mszy św. biskup poświęcił też blisko 70 wieńców dożynkowych. W procesji z darami produkty lub ofiarę pieniężną do ołtarza przynieśli przedstawiciele wszystkich dekanatów. Po Eucharystii rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy oraz zabawa.