Sosnowiec ma stacjonarne hospicjum

Data dodania: 2017.12.08

Marzenia snute od lat dzięki tytanicznej pracy, żelaznej konsekwencji i zapaleniu tysięcy osób szczytną ideą spełniły się – 8 grudnia uroczyście otwarto i poświęcono Zagłębiowskie Hospicyjne Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego - dzieło sosnowieckie hospicjum im. św. Tomasza. To chyba najszybciej wybudowany tego typu obiekt w Polsce, bowiem akt erekcyjny wbudowano 20 lipca ubiegłego roku, a pierwsze maszyny na placu budowy stanęły w listopadzie 2016 r.

W hospicjum znajduje się też kaplica. To właśnie w niej odbyła się Msza św. o pomyślność dla placówki, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Sprzęty do jej wyposażenia ufundowali Rycerze Kolumba, zaś kielich, w którym sprawowano Eucharystię to dar Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Homilię podczas Mszy św. wygłosił kapelan hospicjum, ks. Mariusz Biśta. "Choroba nowotworowa sprawia, że człowiek może nie zobaczyć swojego piękna, doświadcza słabości i potrzebuje opieki w codziennych czynnościach. Musi też zmierzyć się z prawdą, że życie tutaj się kończy. (...) Słyszałem od wchodzących tutaj, że nie wygląda to jak szpital. Tego chcieliśmy! Chcemy, żeby to był dom. Nikt w obcych ścianach nie czuje się jak u siebie, ale dając serce i troskę będziemy mogli dla chorych budować dom" - mówił ks. Biśta podkreślając, że tu w każdym chorym będzie się rodził Jezus Chrystus. "Tu będzie kilka tabernakulów - to w kaplicy, z Eucharystycznym Jezusem, ale też w każdym pokoju, gdzie Jezus będzie w chorych. Naszym zadaniem jest pomóc im odkryć, że On ich nie zostawił, że też doświadczył cierpienia" - dodał kapelan.

Ceremonia otwarcia była okazją do podziękowania wszystkim, którzy przez pracę i darowizny przysłużyli się temu wielkiemu dziełu. "Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie nasi chorzy. To oni stawiają przed nami konkretne zadania oczekując rozwiązywania problemów. Oni prowokują nas do rozwoju i właśnie wynikiem takiej "prowokacji" jest to centrum" - podkreślała prezes Małgorzata Czapla.

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i zbiórek publicznych oraz 1% podatku chorzy mieszkańcy regionu otrzymają kompleksową pomoc i wsparcie w pięknych, nowoczesnych wnętrzach. Przez 20 lat hospicjum realizowało swoją misję pomagając chorym w ich domach. Ta działalność nie kończy się, a jedynie rozszerza o nową formę hospicjum stacjonarnego (dla póki co 15 chorych, z których pierwsi przyjęci zostaną 18 grudnia) oraz dzienny ośrodek opieki (dla 15 osób). Prowadzone będą także programy aktywizujące seniorów, zajęcia rehabilitacyjne, wypożyczalnia sprzętu i punkt wsparcia psychologicznego. Koszt budowy to blisko 10 milionów złotych.

Na potrzeby hospicjum miasto (za 1% wartości) przekazało budynek dawnej szkoły przy ul. Hubala-Dobrzańskiego 131. Gruntownie wyremontowany obiekt z nowo wybudowaną częścią może pomieścić 20 chorych w jedenastu maksymalnie trzyosobowych pokojach (w części całodobowej). Na dole znajdują się biura i centrum wolontariatu, a wyżej sale pobytu dziennego i oddział rehabilitacji.  Nie do poznania jest także teren na zewnątrz, który już wiosną i latem zazieleni się i rozkwitnie pięknymi barwami kwiatów. Nie zabrakło też dużego parkingu ułatwiającego rodzinom odwiedziny chorych.

Warto wspomnieć, że wśród wspierających hospicjum znalazła się też firma Rossman. "Zostaliśmy wytypowani spośród wielu organizacji do wsparcia przez klientów robiących zakupy z „aplikacją Rossman” Przez cały zaś trwania akcji zostały uzbierane dla nas środki blisko za kwotę 60.000zł. Za tę kwotę sklep Rossman przekazał nam swoje produkty, które będą służyły do opieki nad naszymi podopiecznymi" – wyjaśniają przedstawiciele hospicjum.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.