11 listopada w Chechle z bł. ks. Jerzym Popiełuszką
11 listopada w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle, w I rocznicę wprowadzenia do świątyni relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbył się spektakl muzyczny zaprezentowany przez grupę aktorską Polski Teatr Historii pt: Popiełuszko - apostoł Odwagi.
Muszę przyznać, że dawno nie miałam przyjemności uczestniczyć w wydarzeniu teatralnym na tak wysokim poziomie, które odbyło się w kameralnych warunkach. To zupełnie co innego prezentować sztukę na dużej scenie, z ustawionymi wcześniej dekoracjami, podłączonym sprzętem, w znanej i wypróbowanej przestrzeni, a zupełnie inaczej (zdecydowanie trudniej) robić to w warunkach nowych, w których próba może odbyć się tylko bezpośrednio przed inscenizacją.
Przedstawienie ukazało postać ks. Jerzego jako człowieka o niezwykle głębokiej wierze i odwadze w głoszeniu Słowa Bożego oraz o niezłomnej postawie w obronie wolności. Spokojny, rozmodlony, drobny człowiek stał się wielkim wrogiem ówczesnego systemu politycznego. Swoją wiarą i odwagą pociągał za sobą tłumy ludzi, którzy przychodzili go słuchać i razem z nim modlić się. Charyzmatyczna postać ks. Jerzego wzbudzała wielki niepokój w szeregach aparatu władzy, co w konsekwencji doprowadziło do tragedii.
Wyjątkowe kreacje aktorskie, minimalizm dekoracji, światło oraz muzyka stworzyły niepowtarzalny klimat. Widzowie razem z ks. Jerzym kroczyli drogą jego powołania, kapłaństwa, bezwarunkowego zaufania Bogu, aż po męczeńską śmierć.
Spektakl poruszał do głębi. Pozwalał zastanowić się nie tylko nad wagą ofiary, jaką ze swojego życia złożył ks. Jerzy Popiełuszko, ale również docenić czasy, w których obecnie żyjemy. Dzisiaj nikt nas nie szpieguje, nie nagrywa w kościele, mamy wolność słowa. Możemy publicznie wypowiadać się na temat działań władzy oraz głosić Ewangelię i nikt nas za to nie zamyka w bagażniku i nie katuje.
Czy dziś, 35 lat po męczeńskiej śmierci ks. Jerzego potrafimy korzystać z tej wolności? Czy pytanie, które ks. Jerzy zadał kiedyś z ambony: „A jaki sens ma Twoje życie?” nie odbije się głuchym łoskotem od ścian pustych dzisiaj kościołów?
Po zakończeniu spektaklu, brawach i podziękowaniach nastąpiło uroczyste poświęcenie głazu, na którym została zamieszczona tablica upamiętniająca pierwszą rocznicę wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poświęcenia skalnego pomnika dokonał ks. Marek Szeląg dziekan dekanatu Jaroszowiec i proboszcz parafii pw. Narodz. NMP w Chechle w asyście przewodniczącego Rady Gminy p. Bogusława Pasia oraz przedstawiciela policji Marcina Porca. Przesłanie wyryte w kamiennej płycie przypomina: Oddał życie Bogu za Kościół i Ojczyznę. Oby głaz, na którym znajduje się pamiątkowa tablica stał się swoistym kamieniem węgielnym odnowy duchowej i patriotycznej parafii. Symboliczną opoką, wołającą do nas słowami ks. Jerzego i przypominającą, że Kościół wciąż potrzebuje ludzi niezłomnych, wytrwałych i silnych duchem, którymi Bóg będzie mógł posłużyć się do szerzenia nadziei i pokoju.
Tekst: Izabela Świtalska
FOTO: Magdalena Palska