Katedra: Biskup udzielił sakramentu namaszczenia chorych

Data dodania: 2021.02.11

- Jeśli wierzymy, że Bóg jest niezmienny, wczoraj, dziś i także na wieki, to On wciąż ma moc uzdrawiania, o której czytamy w Biblii – przypomniał w sosnowieckiej katedrze bp Grzegorz Kaszak podczas Mszy świętej odprawianej 11 lutego w Światowy Dzień Chorego.

W tym roku spotkanie chorych w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu miało wymiar parafialny. Z racji restrykcji sanitarnych zorganizowanie diecezjalnych obchodów Dnia Chorego okazało się niemożliwe.

Msza święta pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka została połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. W swojej homilii hierarcha nawiązał do kwestii obecności bólu i cierpienia historii ludzkości:

Kiedy patrzymy wokół nas, widzimy tak wiele chorób i śmierci. Ale nie tego przecież chciał Bóg dla człowieka. Nie chciał, aby on cierpiał i umierał. Kiedy otworzymy pierwsze strony Pisma Świętego, zobaczymy, że Pan Bóg umieścił człowieka w miejscu, które sprzyjało życiu w pokoju - bez cierpienia i bez bólu.

Człowiek jednak zbuntował się wobec Boga. Obrazowy język Biblii mówi nam, że pierwsi ludzie sięgnęli po owoc z drzewa zakazanego. I właśnie przez ten grzech człowieka na świat weszła śmierć, a wraz z nią ból, cierpienie i choroby - przypomniał bp Kaszak.


Naczynia z olejem chorych

 

Biskup sosnowiecki podkreślił także, że uzdrowienie człowieka wypływa z jego wiary w uzdrawiającą moc Jezusa:

Kiedy Syn Boży przyszedł na ziemię – uzdrawiał i leczył wśród ludu wszelkie choroby i wszelkie słabości. Ewangelia mówi, że tak wielu chorych przychodziło do Jezusa, że układano ich przy drodze, gdzie miał przechodzić, żeby choć mogli się dotknąć frędzli Jego płaszcza. I to wystarczyło, kiedy człowiek z wiarą podchodził do Pana Jezusa i mu ufał. Wówczas zostawał uzdrowiony.

Dlaczego więc nadal tak mało ufności w Jego moc, w moc Jezusa Chrystusa? Dlaczego my tak mało się modlimy? Narzekamy i biadolimy, a jednocześnie nasze kościoły wciąż się nie zapełniły, nawet na miarę restrykcji sanitarnych. Mówimy o tym, że nam trudno żyć, ale czy zanosimy błagalny głos do Tego, który może nas uzdrowić? – pytał kaznodzieja.


Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył na obchody tego wydarzenia wspomnienie dowolne Matki Bożej w Lourdes, które wypada 11 lutego.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

 

relacja i foto: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.