Mamy 3 nowych diakonów!

Data dodania: 2021.05.15

- Diakon jest sługą Słowa. Kładę to dziś przyszłym diakonom na serce, aby zwracali uwagę na słowo, które wychodzi z ich ust: jakie ono jest? Czy jest ono budujące, zwłaszcza w obecnych, niełatwych czasach? – powiedział bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas święceń diakonatu, które odbyły się w 15 maja w parafii pw. Świętej Trójcy w Braciejówce.

Uroczysta Msza święta rozpoczęła się o godz. 10:00 pod przewodnictwem bp Grzegorza Kaszaka. Razem z sosnowieckim ordynariuszem Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów, na czele z Kanclerzem Kurii – ks. Mariuszem Karasiem oraz Rektorem Seminarium – ks. Konradem Kościkiem.

Po 5 latach formacji duchowo-intelektualnej, trzech alumnów naszego Seminarium Duchownego stanęło wobec Boga i Kościoła, aby publicznie potwierdzić swoją wolę służby, głoszenia Słowa Bożego, modlitwy Liturgią Godzin, pomocy potrzebującym oraz trwania w celibacie.

Kandydatów do święceń diakonatu przedstawił Rektor Seminarium – ks. Konrad Kościk. Pierwszy – Maciej Byrczek - pochodzi z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie. Drugi – Kacper Goncerz – pochodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej. Trzeci – Mateusz Stanek – wywodzi się z parafii pw. Świętej Trójcy w Braciejówce, gdzie odbywały się święcenia.

W homilii bp Kaszak najpierw zwrócił się do rodziców przyszłych diakonów:

Chciałem bardzo w tym dniu pogratulować i podziękować rodzicom i rodzinom Maćka, Kacpra i Mateusza. Bóg wam zapłać, że na początku przyjęliście to życie ludzkie, że się o nie tak troszczyliście. Ileż to trudu i poświęcenia, a nawet łez wymagało od was wychowanie swoich synów, aby wyrośli na dobrych, porządnych ludzi. - powiedział Biskup.

Następnie sosnowiecki ordynariusz przypomniał, jakie były początki istnienia diakonów w Kościele:

W pierwszym czytaniu, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich, usłyszeliśmy o tym, jak powołano pierwszych diakonów: Kościół się bardzo rozwija, wzrasta liczba wiernych. Wśród nich są i tacy, którzy cierpią biedę, np. wdowy. I wówczas Apostołowie decydują, że tymi, którzy mają pomagać ubogim będą właśnie diakoni.

Obowiązek pełnienia dzieł miłosierdzia Kościół zachował aż do dziś. Jest do nich wezwany każdy z nas, ale w sposób szczególny – diakoni właśnie. To oni mają się troszczyć o potrzebujących. - przypomniał bp Kaszak.

Po kazaniu miały miejsce obrzędy święceń. Ich charakterystycznym momentem jest śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, podczas którego przyszli diakoni, w geście pokornej modlitwy i powierzenia się Bogu, upadają na twarz.

Najważniejszym momentem święceń jest włożenie rąk przez Biskupa na głowy kandydatów oraz słowa modlitwy, które wypowiada nad nimi:

„Panie, wejrzyj łaskawie na te swoje sługi, których przez modlitwę wyświęcamy na diakonów, aby służyli Twoim świętym ołtarzom. Prosimy Cię, Panie, ześlij na nich Ducha Świętego, aby ich umocnił siedmiorakim darem Twojej łaski do wiernego pełnienia dzieła posługi.” (fragment modlitwy święceń)

Widzialnym znakiem niewidzialnej łaski, którą otrzymali diakoni podczas święceń jest strój liturgiczny, zwany dalmatyką. Zgodnie z tradycją, diakonom, którzy ubierają ją po raz pierwszy w życiu, pomagają proboszczowie z rodzinnych parafii lub inni kapłani, wybrani przez kandydatów.

Z przyjęciem święceń wiążą się także pierwsze zadania, które Kościół powierza nowym diakonom. Są one wypełniane podczas całorocznych praktyk duszpasterskich w wybranych parafiach diecezji. Na zakończenie uroczystości, bp Grzegorz razem z Kanclerzem Kurii – ks. Mariuszem Karasiem wręczyli nowym diakonom dekrety kierujące ich na parafie praktyk:

Dk. Maciej Byrczek – odbędzie praktyki w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Dk. Kacper Goncerz – odbędzie praktyki w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu

Dk. Mateusz Stanek – odbędzie praktyki w parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu

Na koniec uroczystości bp Kaszak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święceń w Braciejówce, na czele z miejscowym proboszczem – ks. Leszkiem Kleszczem.

Nowowyświęceni diakoni w rozmowie z Biurem Prasowym wskazali, czym dla nich jest sakrament, który przyjęli:

Dk. Maciej Byrczek: "W posłudze diakona najważniejsza jest służba. Ona jest przejawem miłosierdzia, które powinien nieść każdy diakon."

Dk. Kacper Goncerz: "Chciałbym być diakonem miłosierdzia. Tak mocno podkreślał to dziś Ksiądz Biskup w swoim rozważaniu. Miłosierdzie zawsze jest potrzebne światu i chcę być jego świadkiem."

Dk. Mateusz Stanek: "Rekolekcje przed święceniami diakonatu, które prowadził dla nas o. Michał Pabiańczyk, zostały oparte o psalmy. Mnie szczególnie zapadł w pamięć psalm 51. Jest to psalm żałobny, który pokazuje, że coś się kończy dla świata. Ale dużo ważniejsze jest to, co się dziś zaczyna: miłość i oddanie się Chrystusowi."

Nowym diakonom życzymy wszelkiego Bożego błogosławieństwa i hojności w ich posługiwaniu. Pamiętajmy także o wytrwałej modlitwie w intencji nowych i świętych powołań do służby kapłańskiej w diecezji sosnowieckiej.

relacja i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.