Jaworzno: obchody V Dnia Ubogich w "Betlejem"
W niedzielę 14 listopada w całym Kościele będziemy obchodzić V Światowy Dzień Ubogich. W diecezji sosnowieckiej wydarzenie skupia się wokół inicjatyw podjętych we Wspólnocie "Betlejem" w Jaworznie, które rozpoczęły się już 11 listopada. W piątek do ubogich z jaworznickiej wspólnoty przyjechał bp Grzegorz Kaszak.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej Liturgii Słowa, w czasie której odczytany został również fragment z Ewangelii św. Marka, dotyczący sceny Namaszczenia Chrystusa w Betanii (Mk 14, 3-9).
W swoim komentarzu do ewangeliczej perykopy bp Kaszak zauważył:
- Dniówka robotnika w tamtych czasach wynosiła 1 denar. A w odczytanej Ewangelii mowa była o tym, że flakonik olejku, który kobieta rozbiła i wylała jego zawartość na głowę naszego Pana Jezusa Chrystusa, był drogocenny - można go było sprzedać za 300 denarów. Czyli zobaczcie, że była to równowartość zapłaty za niemal cały rok pracy! To było bardzo dużo pieniędzy.
I wtedy pojawił się zarzut, że wylanie tego olejku było marnotrastwem. Najbardziej sprzeciwiał się Judasz, który zarządzał trzosem Pana Jezusa, a jak potem dowiemy się z Ewaneglii, wykradał stamtąd pieniądze czyli okradał ubogich. Nie było w nim troski o ubogich, ale o samego siebie.
- Pan Jezus bierze tę kobietę w obronę. Choć nikt jej nie zranił, nie poszarpał, nie pobił - ale sprawiono jej przykrość. Czym? Słowem. To nauka dla nas: jak zwracamy się do drugiego człowieka? Jakich słów używamy? Trzeba nam brać w obronę drugiego człowieka, który jest często besztany, krzywdzony i raniony - nawet słowem.
Pan Jezus uczy nas tego, że trzeba w bardzo konkretny sposób pomagać człowiekowi, który znalazł się w potrzebie. - podkreślił bp Kaszak.
Po Liturgii Słowa wszyscy obecni wzięli udział w projekcji filmu pt. "Tobiasz" na podstawie biblijnej Księgi Tobiasza. Film został zrealizowany przez przez krakowski teatr „Exit”, który tworzą osoby niepełnosprawne, upośledzone i niewidome.
Więcej o obchodach V Dnia Ubogich we Wspólnocie "Betlejem" pod patronatem diecezji sosnowieckiej można przeczytać w WYWIADZIE z opiekunem wspólnoty ks. Mirosławem Toszą.
relacja: ks. Przemysław Lech