Katedra: Dzień Chorych
- Przychodzimy dzisiaj w odwiedziny do naszej matki. Dzień chorego jest ustanowiony po to, by podkreślić nasze zawierzenie Maryi. Przychodzimy, by wsłuchać się w jej głos - mówił ks. Jan Gaik w czasie Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu chorych w sosnowieckiej katedrze.
Prepozyt Sosnowieckiej Kapituły Katedralnej w kazaniu mówił o objawieniach, które zapoczątkowały obchodzenie 11 lutego jako dnia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
- Doszło do czegoś niezwykłego. Główną bohaterka tych wydarzeń była czternastoletnia dziewczynka, Bernadeta Soubirous. Córka zubożałego młynarza. To właśnie jej ukazała się 18 razy Matka Boża. Pierwsze objawienie miało miejsce 11 lutego – mówił ks. Gaik.
Kaznodzieja odwołał się także do postaci Agostino Gemelli, włoskiego lekarza dzięki któremu powstała rzymska Poliklinika Gemelli. Agostino Gemelli przeżył swoje nawrócenie w Lourdes.
- Nawrócił się, wstąpił do zakonu franciszkanów, a swój majątek przekazał na ufundowanie kliniki w Rzymie. Ta klinika nosi jego imię. To człowiek, który wcześniej był niewierzący - podkreślił ks. Gaik.
Po Mszy odbyło się indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem – tzw. błogosławieństwo lourdzkie.
Z okazji XXX Światowego Dnia Chorych list napisał także bp Grzegorz Kaszak. Wyraził w nim swoją wdzięczność wszystkim osobom niosącym pomoc chorym i cierpiącym oraz wyraził uznanie za poświęcenie tych osób.
tekst: Mikołaj Wójtowicz