Występ dzieci z Charkowa w Bazylice NMP Anielskiej
W niedzielę 20 marca w Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej podczas Mszy świętej o godz. 10:30 zaśpiewali wychowankowie i podopieczni Szkoły Specjalnej dla dzieci niewidomych i niedowidzących z Charkowa.
Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Po nabożeństwie dzieci dały koncert śpiewu pieśni ukraińskich.
Od 3 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej przebywa grupa młodzieży niewidomej i słabowidzącej z Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. W. G. Korolenki. To szkoła, z którą Ośrodek wcześniej współpracował: uczniowie przyjeżdżali do Dąbrowy Górniczej na turnieje goalballa.
Uczniowie i nauczyciele zostali zakwaterowani w internacie Ośrodka. Aktualnie przebywa 10 uczniów liceum i szkoły podstawowej oraz 4 absolwentów, studentów wyższych uczelni. Razem z uczniami dotarli nauczyciele z rodzinami, dyrektor szkoły Aleksander Biełołusow.
Aby zniwelować stres wywołany wydarzeniami na terenie Ukrainy, młodzież została ciepło i serdecznie przyjęta przez naszych nauczycieli, którzy w większości są specjalistami-tyflopedagogami. Został opracowany harmonogram pomocy psychologicznej i zajęć dostosowanych do ich niepełnosprawności wzrokowej naszych gości. Przewidzieliśmy więc spotkania relaksacyjno-integracyjne z elementami nauki języka polskiego oraz języka angielskiego, zajęcia sportowe, szachowe, muzyczne, kulinarne, plastyczne i wiele innych ciekawych aktywności.
Już po pierwszych spotkaniach trauma wywołana podróżą i zawieruchą wojenną znacznie się zmniejszyła, a uczniowie, którzy wraz z nauczycielami musieli opuścić swój rodzinny kraj znaleźli u nas spokój, przyjaciół i bezpieczny tymczasowy dom. Staramy się, żeby w czasie zajęć ćwiczyć ich samodzielność, orientację przestrzenną i umiejętność poruszania się w obcym terenie.
Ważne są też nowe relacje koleżeńskie. Nasi uczniowie bardzo chętnie rozmawiają z nowymi kolegami i już zawiązały się pierwsze przyjaźnie, które, mamy nadzieję, przetrwają próbę czasu. Taka integracja da pozytywne efekty, gdyż w najbliższych dniach ukraińscy uczniowie zostaną zgodnie z wiekiem przypisani do klas i będą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych.
Ponieważ Ośrodek należy do najnowocześniejszej placówki w naszym regionie dla uczniów z Charkowa przewidujemy również zajęcia w pracowniach specjalistycznych, które będą bardzo dobrą formą rehabilitacji i rewalidacji. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom, nasi ukraińscy przyjaciele zapomną o okropnościach wojny i staną się członkami naszej szkolnej rodziny.
Elżbieta Konieczna