Przeginia: odpust i poświęcenie chorągwi OSP
21 maja w Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini obchodzono odpust ku czci św. Jana Nepomucena. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, podczas której wygłosił homilię, a także poświęcił nową chorągiew Ochotniczej Straży Pożarnej oraz obraz Jezusa Miłosiernego.
Z sosnowieckim ordynariuszem Eucharystię koncelebrował proboszcz parafii - ks. Grzegorz Walczak oraz ks. Władysław Jaśkiewicz, emeryt i wieloletni proboszcz przegińskiej parafii. Obecny był również dziekan dekanatu Sułoszowa - ks. Leszek Kołczyk.
Na wstępie Liturgii ks. Walczak zwrócił się do Biskupa z prośbą o poświęcenie nowej chorągwi OSP Przeginia, poświęconej patronowi strażaków - św. Florianowi:
- Księże Biskupie, w imieniu zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej i druhów strażaków, jako fundatorów, proszę, abyś podczas dzisiejszej uroczystości dokonał poświęcenia tego sztandaru. Sztandar przedstawiający św. Floriana jest kontynuacją tego sztandaru, który po raz pierwszy był ufundowany w 1958 roku, ale z uwagi na duże zniszczenia jego renowacja się nie powiodła. Na podstawie tego pierwszego sztandaru został wykonany nowy, identyczny - powiedział ks. Grzegorz Walczak.
W odpustowej homilii bp Kaszak przyliżył postać św. Jana Nepomucena (1345-1393):
- Tradycja mówi, że król Czech rozzłościł się na niego, ponieważ nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi - rzeczy najświętszej. Król koniecznie chciał się dowiedzieć, jakie grzechy ma jego żona. św. Jan nie zgodził się na ujawnienie tajemnicy, więc król rozkazał poddać go torturom. Mimo tak ogromnego cierpienia św. Jan pozostał do końca wierny Jezusowi Chrystusowi.
I możemy zapytać: czy nie mógł lepiej zdradzić tej tajemnicy i w ten sposób ocalić swoje życie? Ale św. Jan patrzył w stronę wieczności i zrobił rachunek - co się bardziej opłaca: żyć nie wiadomo ile na tej ziemi, targany wyrzutami sumienia czy raczej cieszyć się szczęściem i radością, której nikt inny nie będzie mógł mu zabrać? - zauważył sosnowiecki ordynariusz.
Na koniec Mszy świętej bp Kaszak poświęcił również obraz Jezusa Miłosiernego, który zawisł na ścianie bocznej kaplicy, w której ołtarzu znajduje się wizerunek Pana Jezusa Cierpiącego pochodzący z XVI w.
W Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini w każdy III piątek miesiąca organizowane jest wieczorne czuwanie z modlitwą do Jezusa Miłosiernego:
19:00 - adoracja Najświętszego Sakramentu
20:00 - różaniec
20:30 - Droga Krzyżowa i koronka
22:00 - Msza Święta
tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Piotr Lorenc