Sosnowiec: Katecheci rozpoczęli nowy rok pracy i misji

Data dodania: 2022.08.27

- Święta Monika jako sługa dobry i wierny, cierpliwie mówiący o Bogu, może być wzorem dla nas, którym przyszło mówić o Bogu w czasach trudnych – powiedział ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek w homilii wygłoszonej podczas Mszy rozpoczynającej nowy rok katechetyczny w Diecezji Sosnowieckiej. Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, który podczas uroczystości wręczył dekrety nowym wizytatorom katechetycznym.

27 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu zgromadzili się katecheci zakonni oraz świeccy, aby od modlitwy, słuchania Słowa Bożego i przyjęcia Komunii św. rozpocząć nowy czas głoszenia Boga młodemu pokoleniu.

Gościem specjalnym tegorocznej inauguracji roku katechetycznego był ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z Katedry Teologii Dogmatycznej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W homilii ks. Ferdek odniósł się do patronki dnia:

- Święta Monika jako sługa dobry i wierny, cierpliwie mówiący o Bogu, może być wzorem dla nas, którym przyszło mówić o Bogu w czasach trudnych, jak czasy Moniki i Augustyna. Na trudność naszych czasów składa się retoryka. Nie jest ona już sztuką budowania artystycznych i zarazem perswazyjnych wypowiedzi. Słowo ,,retoryka" nagminnie stosowane w środkach masowego przekazu  desygnuje pewne zachowania propagandowe i agitacyjne. Dziś retoryka jest odpowiednikiem pustosłowia, nic nie znaczącego frazesu, czy wiecowych haseł. Z reguły tak rozumiana retoryka kreuje świat wrogi fides i równocześnie wrogi ratio. – mówił kaznodzieja.

W wygłoszonym podsumowaniu ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odniósł się do pracy katechetów w Diecezji Sosnowieckiej:

- Ekscelencjo, zasadniczo wszystkie godziny i miejsca pracy katechetów w diecezji są zabezpieczone. Są obstawione dzięki Bożej pomocy, wsparciu Księdza Biskupa, ale przede wszystkim tytanicznemu zaangażowaniu właśnie was, drodzy katecheci, którzy wielokrotnie podejmujecie godziny w wymiarze ponad pełnego etatu, aby zabezpieczyć nauczanie religii dla każdego dziecka – podkreślił ks. Borda.

Pod koniec liturgii przedstawiciele katechetów złożyli życzenia bp. Grzegorzowi Kaszakowi, który będzie obchodził imieniny już 3 września.

Aby wesprzeć działalność Wydziału Katechetycznego bp Grzegorz Kaszak wręczył dekrety nowym wizytatorom katechetycznym na terenie Diecezji Sosnowieckiej. Nowe zadania otrzymali:

- Ks. Marek Bigaj, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Sosnowcu
- Ks. Andrzej Małodobry, administrator parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach
- Ks. Andrzej Mróz, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu

- To, o co walczycie, ma wysoką cenę. Walczycie o młodego człowieka, jego wiarę i jego szczęście. I za to jestem wam ogromnie wdzięczny. Niech dobry Bóg was wspiera i on sam niech będzie dla was wszystkich nagrodą – powiedział sosnowiecki ordynariusz podczas rozesłania katechetów.

Po zakończonej Eucharystii zebrani przenieśli się do pobliskiego budynku Wydziału Katechetycznego, gdzie wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Bogdana Ferdka, pt. Głosiciel Chrystusa dzisiaj. Wśród wielu wątków dotyczących przekazywania orędzia Dobrej Nowiny ks. Ferdek wydobył również aspekt charyzmatyczny tej misji:

- Charyzmat jest w pojęciu Nowego Testamentu darem, a więc czymś czego nie można wypracować, wymusić na Bogu, wyćwiczyć. Dary łaski można co najwyżej wymodlić.  Dlatego głosiciel Chrystusa powinien być człowiekiem modlitwy zwłaszcza o te charyzmaty, które wspierają głoszenie Chrystusa. Dzięki modlitwie może być tym, który - jak św. Paweł - głosi Chrystusa wsparty różnymi darami łaski.

Pierwszeństwo łaski w głoszeniu Chrystusa nie wyklucza jednak ludzkiego wkładu. Głoszenia Chrystusa nie da się nauczyć. Jest ono wynikiem syntezy wiedzy zdobytej w czasie studiów teologicznych; codziennej lektury Biblii połączonej z rozmyślaniem, czyli poszukiwaniem tego, co wynika ze świętego tekstu; stałej lektury literatury teologicznej lub filozoficznej czy też pięknej; wsłuchiwania się w głos doświadczenia Kościoła, które dały np. Światowe Dni Młodzieży. – powiedział gość specjalny inauguracji roku katechetycznego.

Katecheci diecezji sosnowieckiej każdego roku gromadzą się na wspólnym rozpoczęciu nowego roku katechetycznego. Jest to okazja do wspólnej modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, wysłuchania wykładu z dziedziny dydaktyki i metodyki, a przede wszystkim do uczestnictwa w Eucharystii. Katecheci modlą się o owoce swojej misji ewangelizacyjnej, a także za uczniów, do których są posłani.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.