Chlina: odnowione polichromie w kościele św. Bartłomieja
Po dwóch latach prac można podziwiać w pełnej krasie odnowione polichromie w kościele pw. św. Bartłomieja w Chlinie (dekanat św. Katarzyny w Wolbromiu). Koszt renowacji zabytkowych polichromii wyniósł ponad 500 tys. złotych.
Początkowo w planach było jedynie odnowienie malowideł w prezbiterium i na sklepieniu nawy. Jak jednak zaznacza proboszcz - ks. Anatol Bujak - parafia „cudem” otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 380 tys. złotych, które to środki pozwoliły na renowację całej polichromii w kościele.
- Zajęliśmy się tą polichromią, gdyż jest ona dziełem Bronisława Grzywacza – ucznia samego Stanisława Wyspiańskiego. Jest to dojrzała sztuka z okresu Młodej Polski, wpisana do rejestru zabytków. Wojewódzki Konserwator Zabytków przychylił się do decyzji o renowacji. Polichromie zostały odnowione, odczyszczone, uzupełniono ubytki, a nawet odkryto gwieździste niebo na sklepieniu prezbiterium, które ktoś wcześniej zamalował. Obecnie możemy podziwiać pierwotny stan malowideł – tłumaczy ks. Bujak.
Jak zaznacza ks. Anatol Bujak zrealizowanie prac nie byłoby możliwe bez ofiarności parafian z Chliny, których hojność „przeszła wszelkie oczekiwania”. Warto również wspomnieć, że swoją cegiełkę dołożyła także Gmina Żarnowiec.
Ciesząc się pięknem odnowionego wnętrza kościoła, parafianie z Chliny ze swoim proboszczem myślą już o kolejnym wyzwaniu:
- Z pomocą Matki Bożej i św. Bartłomieja wierzymy, że uda nam się odnowić ołtarze w naszym kościele. Pochodzą z XVIII wieku i zostały wykonane w stylu barokowym. Niestety są bardzo zniszczone przez drewnojady. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku podejmiemy prace przy głównym ołtarzu – podsumowuje ks. Bujak.
Parafia pw. Bartłomieja Ap. w Chlinie została ustanowiona prawdopodobnie w 1354 r. Pierwotny drewniany kościół został wybudowany w 1090 r., a obecna świątynia została wzniesiona staraniem wiernych i ks. Mikołaja Stanko w 1840 r. Jej uroczystego poświęcenia 21 czerwca 1885 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński. W 1930 r. świątynia częściowo spłonęła, jednak udało się z niej ocalić m.in. ołtarze, ambonę i obrazy.
Na uwagę w wyposażeniu wnętrza zasługuje m.in. ołtarz główny z XVIII w. z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwa ołtarze boczne poświęcone św. Józefowi oraz św. Annie Samotrzeć, grupa Ukrzyżowania na belce łuku tęczowego oraz ambona z wizerunkami czterech ewangelistów.
opr. tekstu i zdjęcia: ks. Przemysław Lech