Sosnowiec: uroczystości patriotyczne w Milowicach
W tym roku będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Świętowanie dnia 11 listopada w Sosnowcu rozpoczęło się tradycyjnie od Mszy Świętej sprawowanej 9 listopada pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Milowicach.
W uroczystości wziął udział m.in. kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - ks. Mariusz Karaś oraz proboszcz parafii – ks. Karol Banasik.
Obecni byli także reprezentanci samorządu lokalnego, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie sosnowieckich szkół podstawowych nr 10 i nr 12 ze sztandarami swoich placówek, a także poczet sztandarowy Straży Miejskiej w Sosnowcu.
- Tradycją lat minionych gromadzimy się w naszej świątyni, aby jak co roku oddać cześć bohaterom poległym w obronie naszej Ojczyzny z racji Święta Odzyskania Niepodległości. Witam Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, który co roku z nami jest i modli się za naszą Ojczyznę. Ksiądz Biskup nawet gdy nie mogliśmy się spotykać tak jak dziś, z racji pandemii, był z nami i sprawował Mszę Świętą, za co bardzo dziękuję – mówił ks. Karol Banasik we wstępie do liturgii.
W wygłoszonej homilii bp Kaszak zachęcał do ofiarowania modlitw za poległych w obronie Ojczyzny. Zwrócił jednak uwagę, że Polsce można służyć nie tylko oddając za nią życie:
- Dziś, Bogu dzięki, żyjemy w czasach pokoju. O ten pokój wciąż trzeba się modlić. Lecz co nam czynić trzeba w tym czasie? Mówił o tym Mąż Stanu, bł. kard. Stefan Wyszyński:
„Tak często słyszymy zdanie: “Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę”. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata.” – przypomniał sosnowiecki ordynariusz.
Po liturgii wszyscy zgromadzeni udali się pod pobliski kurhan, w którym spoczywają polegli powstańcy listopadowi i styczniowi. Przed mogiłą młodzież szkolna zaprezentowała dwa wiersze oraz pieśń o tematyce patriotycznej.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod powstańczą mogiłą przed delegacje: samorządową, kombatancką, służb munurowych, kościelną oraz szkolną.
tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech