Będzin: odpust ku czci św. Jana Chrzciciela

Data dodania: 2023.06.26

W sobotę 24 czerwca bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy Świętej odpustowej w parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie prowadzonej przez Oblatów św. Józefa – księży Józefitów. W tym czasie udzielił młodzieży pochodzącej z parafii sakramentu bierzmowania.

- Podczas nowenny do św. Jana Chrzciciela, którą odmawiamy zawsze w poniedziałek zwracamy się z taką prośbą „uproś nam łaskę mężnego wyznawania wiary”. Wyznawanie naszej wiary jest obowiązkiem i misją, którą otrzymaliśmy od Pana Jezusa – mówił w czasie powitania ks. Stanisław Kozik OSJ, proboszcz.

Kazanie o św. Janie Chrzcicielu, który jest patronem parafii, wygłosił bp Grzegorz Kaszak.

- Historia ludzkości wydała wielu wspaniałych ludzi – geniuszy. A Pan Jezus mówi o Janie Chrzcicielu – z nich wszystkich on jest największy. Warto snuć refleksję na temat jego życia i o tym, czego nauczał. Po to, abyśmy wyciągnęli wnioski przydatne dla nas – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Jak zaznaczył - Jan Chrzciciel skierowany został do ludzi którzy mieli „pogubione ścieżki” Miał on je „prostować”.

- Kiedy widział faryzeuszów i saduceuszów mówił „Plemię żmijowe, kto wam powiedział, jak uciec przed nadchodzącym gniewem?” Dlaczego tak ostro mówił? Oni uchodzili za przywódców duchowych narodu wybranego. Nieuczciwie wykorzystywali swoją pozycję w stosunku do innych osób.

Biskup zwrócił uwagę, że pokrzywdzonymi osobami były m.in. wdowy i na fakt, że można to także dziś traktować jako przestrogę. Św. Jan Chrzciciel w swoim nauczaniu poświęcał także wiele miejsca solidarności z człowiekiem w potrzebie oraz na sprawiedliwość społeczną.

- Nie byłoby głodu na świecie, gdyby świat był solidarny. Są takie zakątki świata, gdzie bardzo dobrze obradzają pola. Żywności temu światu nie brakuje. Brakuje mu solidarności i sprawiedliwości społecznej. Na to także zwraca uwagę św. Jan Chrzciciel – mówił ordynariusz.

Na zakończenie Mszy biskup Grzegorz poświęcił krzyże będące pamiątką bierzmowania.

- Jestem ogromnie wdzięczny za tę kopertę. Jest na niej napisane „Cegiełka na Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu”. Kochani, hospicjum to takie miejsce, gdzie człowiek przegrywa walkę z rakiem. Odchodzi z tego świata i cierpi. W hospicjum pomagają poprzez leki i odpowiednią aparaturę medyczną, aby temu człowiekowi ulżyć. Oni tych pieniędzy potrzebują na podstawowe rzeczy. Dlatego bardzo dziękuję naszym młodym przyjaciołom, że złożyli tę ofiarę - dziękował biskup Kaszak.

Po Eucharystii miała miejsce procesja teoforyczna wokół świątyni.

Zgromadzenie Oblatów św. Józefa, które prowadzi będzińską parafię, zostało założone przez ks. Józefa Marello 14 marca 1878r. w Asti koło Turynu we Włoszech. Księża Józefici w Polsce posiadają 4 placówki. Jest to dom prowincjalny i formacyjny na warszawskim Targówku, parafia pw. św. Józefa w kieleckim Niewachlowie, dom formacyjno - rekolekcyjny w Rusocinie w powiecie nyskim oraz parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Będzinie.

Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.