Diecezjalna inauguracja nowego roku katechetycznego
Dokładnie na tydzień przed rozpoczęciem zajęć szkolnych katecheci świeccy i zakonni z całej diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie i Mszy św. inaugurującej kolejny rok pracy i formacji. Gościem specjalnym spotkania był ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek z UKSW w Warszawie, który wygłosił dla zgromadzonych dwa wykłady – "W poszukiwaniu charakteru języka w katechezie" oraz "Katecheza dorosłych". Mszy św. z homilią księdza profesora przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.
"Misja nauczyciela religii jest przede wszystkim misją świadka Jezusa Chrystusa, który zostawił nam jako największe przykazanie miłość. Zresztą miłość jest najważniejszą wartością (cnotą) życia, rozwoju i wychowania. Nic jej w tych procesach nie zastąpi. Zawodowy profesjonalizm także jest częścią tej wychowawczej miłości, gdyż trudno sobie wyobrazić nauczyciela, który w swoich umiejętnościach zawodowych nie posiadałby daru miłości. Można nawet powiedzieć, że jest to najważniejsza umiejętność dydaktyczna, która jest w stanie przyciągnąć uwagę ucznia" – mówił ks. Misiaszek wychodząc od myśli patrona dnia, św. Augustyna. "Od naszej miłości zależy, jakiego człowieka wychowamy" – powiedział kapłan zaznaczając, że jesteśmy tę miłość winni każdemu.
Zdaje się, że doskonale rozumieją to katecheci, którzy nie tylko mają coraz lepszą wiedzę i umiejętności dydaktyczne, ale przede wszystkim poczucie misji. "Obecnie istnieje potrzeba zmiany mentalności współczesnego katechety. Musi on brać pod uwagę uwarunkowania współczesnej szkoły, potrzeby młodzieży i różnorodny stopień jej religijnego zaangażowania. Uważam, że nie wystarczają dzisiaj umiejętności dydaktyczne, czy nawet akceptacja wychowanków. Dzisiaj polskiej szkole potrzeba katechetów, którzy podejmą trud rozwiązywania problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie; którzy na co dzień będą wobec nich autentyczni i swoim postępowaniem będą wskazywać drogę do Chrystusa. Katecheta musi też korzystać z metod i form pracy na katechezie, które zainteresują współczesnego nastolatka, a tym samym pozwolą mu pogłębić jego wiarę i zbliżą go do Kościoła" – mówi Bożena Szymonek, katechetka i doradca metodyczny religii.
"Na katechezie, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, mamy zarówno uczniów dojrzałych w wierze, jaki i tych poszukujących, ale również takich, którzy odrzucają wszystko. Współczesna katecheza, połączona z ewangelizacją, wymaga od katechety umiejętności nawiązania kontaktu z młodymi, motywowania ich i zachęcania do podjęcia trudu pracy nad sobą, jak również stawiania konkretnych wymagań, uczenia zachowywania zasad i konsekwencji" – mówi Justyna Pitas (także katechetka i doradca metodyczny) i dodaje: "Współczesny katecheta musi być człowiekiem żywej wiary i autentycznego świadectwa. Młodzi, którzy są zagubieni dzisiaj w ogromie informacji i dezinformacji płynących do nich z różnych źródeł, potrzebują zarówno dobrego nauczyciela i wychowawcy, ale przede wszystkim autentycznego świadka wiary, który poruszy ich serca i poprowadzi do spotkania z Bogiem".