[INGRES] Podstawowe informacje

Nazwa wydarzenia:

Ingres biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego do Bazyliki Katedralnej w Sosnowcu

Miejsce wydarzenia:

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 1 (ustanowiona Katedrą biskupów sosnowieckich 25 marca 1992 r. przez św. Jana Pawła II)

Z uwagi na ograniczone miejsce we wnętrzu Bazyliki Katedralnej uprzejmie prosimy oficjalne delegacje, aby nie przynosiły ze sobą sztandarów.

Czas wydarzenia:

22 czerwca (sobota), godz. 12:00

Ramowy plan wydarzenia:

11:45 - komentator wita zaproszonych gości

11:50 - na placu katedralnym wyrusza procesja wejścia

12:00 - rozpoczęcie Mszy Świętej u drzwi głównych Katedry (moment rozpoczęcia transmisji TVP3)

- po pozdrowieniu wiernych nastąpi odczytanie Bulli papieskiej

- po odczytaniu Bulli nastąpi przekazanie pastorału bp. Arturowi Ważnemu

- po otrzymaniu pastorału bp. Artur Ważny oficjalnie zajmie miejsce na swojej Katedrze biskupiej

- następują kolejne części liturgii Mszy Świętej

14:00 - zakończenie uroczystości (moment zakończenia transmisji TVP3)

14:45 - przyjmowanie życzeń przez bp. Artura Ważnego w Domu Katolickim (ul. Kościelna 8, naprzeciwko Bazyliki Katedralnej)

Muzyka liturgiczna podczas wydarzenia:

- Chór Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

- Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod dyrekcją prof. dr hab. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody

- Aleksandra Blanik (sopran)

- Małgorzata Cieszko (obój)

- Dawid Zieleniucha (trąbka)

- Daniel Strządała (organy)

- Paweł Koch (liturgiczny akompaniament organowy)

Kalendarium:

23 kwietnia 2024 r. - Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję Papieża Franciszka o nominacji dotychczasowego biskupa pomocniczego tarnowskiego Artura Ważnego na urząd biskupa sosnowieckiego (link do komunikatu)

8 maja 2024 r. - W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu nastąpił obrzęd kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Od tego momentu bp Artur Ważny stał się biskupem sosnowieckim, a zakończyła się posługa dotychczasowego administratora apostolskiego sede vacante - abp. Adriana J. Galbasa. (link do relacji z wydarzenia)

22 czerwca 2024 r. - Dzień ingresu, czyli uroczystego i oficjalnego objęcia Katedry sosnowieckiej, jako miejsca pasterskiego nauczania i sprawowania urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego.