Jaworzno: jubileusz 40-lecia parafii i 25-lecia koronacji

Data dodania: 2024.06.30

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym w Jaworznie obchodziła jubileusz 40-lecia swojego istnienia oraz 25-lecia koronacji obrazu NMP przez św. Jana Pawła II. Z tej okazji sumie odpustowej 30 czerwca przewodniczył bp Artur Ważny, biskup diecezjalny sosnowiecki. W swojej homilii mówił perspektywie sądu ostatecznego, która zawsze towarzyszyła wierzącym.

- To było takie kryterium, żeby zaniechać dochodzenia sprawiedliwości po swojemu. Po to, żeby nie tworzyć nowego cierpienia. Dzisiaj chyba rzadko myślimy o sądzie ostatecznym. Świadomość tego, że kiedyś przyjdzie Pan i dokona porządku jakoś nam nie towarzyszy. To jest nasz problem, że my się Boga nie boimy. Nie chodzi o to, żeby się go bać w tym sensie, jako Boga strasznego i groźnego. Ale żeby mieć świadomość, że On przywróci sprawiedliwość i będzie patrzył w nasze sumienia - powiedział bp Artur Ważny.

Odwołał się do historii parafii na Osiedlu Stałym i tego, że parafia powstawała przy pomocy pewnych forteli i podstępów. Przywołał okoliczności związane z rozprawą sądową dotyczącą działalności duszpasterskiej w tym miejscu, w czasie której sędzina odłożyła łańcuch i powiedziała „zmuszono mnie do takiej decyzji”. Podkreślił również, że Pan Bóg chce, abyśmy o Nim myśleli, by to On pomagał nam podejmować mądre decyzje.

- Dzisiaj człowiek widząc niesprawiedliwość jakiejkolwiek władzy, próbuje tej sprawiedliwości po swojemu dochodzić. Potem okazuje się, że nikt nie chce brać odpowiedzialności za konsekwencje. Nie chcę tu nikogo oskarżać, ale zawsze mnie dziwiło, jak powstają ronda. Gdy te okazują się nieudane, to potem nie wiadomo, kto je budował - powiedział bp Artur Ważny.

Podkreślił również, że wiara w sąd ostateczny jest nadzieją i pomocą w cnotliwym życiu. Dodał, że daje to pewność zaprowadzenia przez Boga sprawiedliwości. Wskazał także, że Maryja widziała niesprawiedliwość i reakcje ludzi na dobre czyny Jezusa oraz oskarżenia o posiadanie mocy złego ducha. W ten sposób Matka Boża może uczyć właściwej postawy i reagowania na takie krzywdy.

Po procesji odpustowej w ogrodzie przy plebanii odbył się obiad pod namiotami i grill. O 15.00 odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia, a po niej na scenie plenerowej wystąpił zespół „Jaworznianki” oraz goście i parafianie. Równolegle odbywały się warsztaty modelarskie, a najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni. Natomiast w sali kinowej dolnego kościoła wyświetlono film „40 lat minęło … krótka historia Parafii na Osiedlu Stałym”.

Kard. Karol Wojtyła jako metropolita krakowski ostatni raz był w Jaworznie 28 kwietnia 1978 na pierwszej nowennie do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Było to właśnie na Osiedlu Stałym w powstającym ośrodku duszpasterskim należącym do parafii w Dąbrowie Narodowej. Parafię ustanowił dopiero następca Wojtyły, metropolita krakowski Franciszek Macharski 6 stycznia 1984 r.

Wizerunek NMP Nieustającej Pomocy koronował Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r. Jego uroczysta intronizacja i erygowanie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy nastąpiło 27 czerwca 1999 r. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Od 2006 r. Matka Boża Nieustającej Pomocy jest patronką Jaworzna, a ten dzień jest obchodzony jako uroczystość we wszystkich w kościołach i kaplicach miasta.

tekst: Mikołaj Wójtowicz