Pielgrzymka Zagłębiowska dotarła na Jasną Górę

Data dodania: 2024.08.25

W niedzielę 25 sierpnia na Jasną Górę dotarła Zagłębiowska Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej. Pierwsi pielgrzymi z grupy pomarańczowej na jasnogórski szczyt weszli na kilka minut przed południem, gdzie witał ich bp Artur Ważny, ordynariusz sosnowiecki. Pątnicy wyruszyli z Będzina-Syberki w piątek rano.

Dyrektorami  pielgrzymki byli diecezjalni duszpasterze Duszpasterstwa Pielgrzymkowo-Turystycznego Diecezji Sosnowieckiej: ks. Paweł Tracz (dyrektor pielgrzymki) oraz ks. Grzegorz Woszczek (wicedyrektor pielgrzymki).

W tym roku ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Łukasz Tkaczyk, który głosił nauki rekolekcyjne zarównano w czasie olkuskiej, jak i zagłębiowskiej części pielgrzymki. Konferencje duchowe były zgodne z tegorocznym hasłem „Nieustannie się módlcie”. Ojciec duchowny tłumaczył pielgrzymom, czym jest modlitwa i jak właściwie należy się modlić.

- Może się wydawać, że mnożenie modlitw będzie oznaczać, że modlimy się więcej i lepiej. Cieszymy się i jesteśmy zadowoleni, że się pomodliliśmy tyle czasu, to teraz Pan Bóg ma nas wysłuchać  i spełnić nasze życzenia. Tymczasem to nie o to chodzi – powiedział ks. Łukasz Tkaczyk. Pątnicy mogli się również dowiedzieć, czym jest modlitwa nieustanna.

Pierwszego dnia pielgrzymowania pątnicy przebyli łącznie 23 kilometry, drugiego dnia – około 28 km, a trzeciego - jedynie 15 km. Jasnogórski szczyt osiągnęli już w południe.

Diecezja Sosnowiecka co roku udaje się na Jasną Górę pieszo w czterech pielgrzymkach: Olkuskiej, Zagłębiowskiej, Wolbromskiej (sierpień) i w Jaworznickiej (wrzesień).

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: