Będzin: spotkanie o katechumenacie parafialnym

Data dodania: 2024.09.13

Wymianie doświadczeń dotyczących katechumenatu parafialnego zostało poświęcone ogólnopolskie spotkanie odpowiedzialnych za diecezjalne szkoły katechistów, które odbyło się 13 września br. w Domu Księży św. Józefa w Będzinie. Organizatorem zebrania był bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz Wydział ds. Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu wzięło udział blisko piętnastu odpowiedzialnych za szkolenie i formację katechistów parafialnych w poszczególnych diecezjach polskich, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Kielcach, Katowicach, Gliwicach, Płocku czy Tarnowie.

Jak powiedział na wstępie bp Artur Ważny celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami już działających lub właśnie uruchamianych szkół katechistów oraz wdrażanych pomysłów na katechumenat w parafiach:

- To dzisiejsze spotkanie ma swoje korzenie w obradach Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się w czerwcu, w duchu synodalnym. Owocem tych dyskusji stały się dwie inicjatywy. Pierwsza, to powołanie zespołu, którego zadaniem stało się opracowanie nowej podstawy programowej nauczania religii w szkole, w oparciu o nowe gremium ekspertów. Druga inicjatywa to opracowanie modeli katechumenatu parafialnego dla Kościoła w Polsce. To zadanie zlecono Zespołowi KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Dlatego właśnie powstał pomysł, aby na początek zaprosić właśnie was, którzy macie już swoje doświadczenia w tej materii. Chcieliśmy jakoś zebrać te wasze doświadczenia. Myślę, że to bardzo ważne. – wyjaśnił biskup sosnowiecki.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali ogromną wartość ewangelizacyjną powstających szkół katechistów, nazywanych również szkołami nowej ewangelizacji. Zaznaczają, że wspomniane szkoły stają się nie tylko skutecznym miejscem formacji kandydatów na katechistów, ale również dają konkretne przygotowanie do zapalania ogniem wiary tych, których Bóg postawi na ich drodze w parafii.

Katechistami zostają osoby, które pragną zaangażować się w dzieło ewangelizacji, ale niekoniecznie zajmują się nauką religii w szkole. To często osoby będące członkami wspólnot i stowarzyszeń katolickich oraz liderzy grup parafialnych.

- Głównym celem szkół katechistów jest pomoc parafiom w dziele ewangelizacji i katechizacji – tłumaczy ks. Szymon Wojciechowski, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.Osoby, które kończą te szkoły są przygotowane do wzięcia swojej odpowiedzialności za wtajemniczenie sakramentalne wiernych, a także za przygotowanie katechezy dorosłych w parafiach. W ten sposób generujemy liderów świeckich, których zaangażowanie można wykorzystać przy parafiach. – mówi ks. Wojciechowski.

Uczestnicy spotkania w Będzinie wiele razy podkreślali, że największym problemem i wyzwaniem, z którym borykają się nowi katechiści, to brak pomysłu proboszczów na wykorzystanie ich potencjału i obecności w parafii. Dlatego jednym z postulatów leaderów szkół katechistów jest większe zbliżenie dróg formacji kapłańskiej oraz świeckich, aby wyraźniej zaznaczyć miejsca wspólne ich życiowych misji w dziele ewangelizacji oraz udrożnić obustronny przepływ nowych pomysłów i rozwiązań pastoralnych w diecezjach i parafiach.

- Dzisiejsze spotkanie było pierwszym w ramach zespołu KEP ds. towarzyszenia wiernym na drodze wiary w parafiach – tłumaczy ks. Marcin Słodczyk z diecezji sosnowieckiej, uczestnik spotkania. - Udało nam się sformułować zarys czy ukazać pewne wektory, według których ma powstać całościowy plan katechumenatu parafialnego. Ten katechumenat należy rozumieć szerzej. Nie będzie on tylko przygotowaniem do przyjęcia kolejnych sakramentów, ale również procesem pewnego towarzyszenia na drodze wiary – relacji z Chrystusem w Kościele – zauważa ks. Słodczyk.

Posługę katechety ustanowił papież Franciszek wydając 10 maja 2021 r. List apostolski w formie Motu proprio Antiquum ministerium. W dokumencie wskazał, że tę posługę mogą pełnić osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, odpowiadając na potrzeby pastoralne rozeznane przez biskupa miejsca.

W Liście Antiquum ministerium Ojciec Święty podkreślił, że „konieczne jest uznanie obecności świeckich, którzy na mocy sakramentu chrztu czują się wezwani do współpracy w służbie katechetycznej”. Papież dodaje, że „ta obecność staje się jeszcze pilniejsza w naszych czasach z powodu odnowionej świadomości ewangelizacji w świecie współczesnym oraz dlatego, że współczesna kultura globalizacyjna ma znaczny wpływ i domaga się przez to autentycznego spotkania z młodymi pokoleniami, nie zapominając o potrzebie posiadania odpowiedniej metodologii i kreatywnych narzędzi, które umożliwiłyby głoszenie Ewangelii odpowiednio do transformacji misyjnej, jaką powziął Kościół.”

Zadaniem poszczególnych konferencji episkopatów jest rozeznanie i opracowanie drogi formacji świeckich katechetów oraz faktyczne włączenie ich zdolności i potencjału do wysiłku ewangelizacyjnego całego Kościoła, zwłaszcza w wymiarze lokalnym i parafialnym.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech