Kościół w Czeladzi-Piaskach istnieje już 100 lat
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach obchodzi w tym roku 100-lecie swojego powstania. Okazją do szczególnego dziękczynienia parafian za dar własnej świątyni był dzień odpustu ku czci świętej Patronki, obchodzony 15 września. Tego dnia uroczystą Mszę Świętą odprawił bp. Artur Ważny.
We wstępie na początku liturgii proboszcz parafii – ks. Józef Handerek – powitał biskupa sosnowieckiego i przywołał kilka faktów z historii powstania kościoła na Piaskach:
- Świątynię poświęcił 15 lipca 1924 r. ówczesny biskup kielecki – Augustyn Łosiński. Ale pierwsza Msza święta odbyła się tu już z racji Barbórki, 4 grudnia 1923 r. Bardzo proszę Księdza Biskupa o odprawienie Mszy Świętej dziękczynnej za wszystkich tych, którzy kiedyś stawiali mury tej świątyni wraz z księdzem proboszczem Imielą. To dzięki niemu i przede wszystkim dzięki miejscowym górnikom, kiedy tutaj zarządzał Viktor Vianney, krewny św. Jana Marii Vianeja - dzisiaj możemy się radować tą uroczystością, też z racji odpustu Matki Bożej Bolesnej, którą tutaj czcimy – wyjaśnił ks. Handerek.
Bp Ważny w homilii mówił miłości, która wiąże się z wolności wyboru:
- To jest piękne, że Bóg, który jest miłością, nie zmusza nas do relacji ze sobą, ale w taki sposób objawia swoją miłość, że musimy dokonać wyboru, albo za nim albo przeciwko i zostawia nam tutaj wolną rękę, to jest dla wielu trudne i wręcz bolesne, ten dramat wyboru, ten dramat wolności. Ale Pan Bóg nas zaprasza do dojrzałości.
Zauważcie jak to zrobiła Maryja, wasza Patronka: przyszedł do niej anioł, dał jej propozycję „jeśli chcesz, zostaniesz matką Syna Bożego”.
Ojcowie kościoła piszą, że całe niebo wstrzymało oddech, co ona odpowie, czy się zgodzi czy nie. Ojcowie Kościoła potem tłumaczą, że dzieło Wcielenia było czymś większym niż dzieło stworzenia. Dlaczego? Bo przy stworzeniu Bóg kierował się tylko własną wolą. Robił to, co chciał. A przy Wcieleniu potrzebował jeszcze zgody człowieka, zgody Maryi. – zauważył biskup sosnowiecki.
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej przeszedł w ostatnich latach generalny remont, który koordynował ks. Józef Handerek. Renowacji zostało poddane zarówno wyposażenie, jak i sama bryła świątyni - od fundamentów po dach. Odnowiono także m.in. organy piszczałkowe firmy Rieger. Remonty objęły również plac przykościelny, na którym pojawiła się nowa kostka oraz parking. Odrestaurowano ogrodzenie i uporządkowano zieleń oraz drzewa wokół kościoła.
Wcześniej gruntownie odnowiono budynek Domu Katolickiego, który obecnie pełni rolę plebanii oraz kaplicę przedpogrzebową, którą zaadoptowano na salę wykorzystywaną dla celów wspólnot parafialnych.
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi została ustanowiona 24 stycznia 1937 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Imiela.
Staraniem pierwszego proboszcza, z fundacji francuskiego Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź" oraz pracowników kopalni „Czeladź", w latach 1922-1924 wybudowano okazałą świątynię. Do powstania kościoła przyczynił się Wiktor Vianney, krewny Proboszcza z Ars, ówczesny dyrektor kopalni.
Świątynia, zaprojektowana przez architektów francuskich m.in. dziekana kapituły w Beranson - ks. Abgal'a, wzniesiona została w stylu neoromańskim, nawiązującym do wczesnochrześcijańskich bazylik rzymskich.
Kościół pobłogosławił w 1924 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński, a jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) 1 września 1957 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.
ks. Przemysław Lech