Czerna: Pielgrzymka Duchownych Diecezji Sosnowieckiej

Data dodania: 2024.09.21

Prawie 120 księży wzięło udział w corocznej Pielgrzymce Duchowieństwa Diecezji Sosnowieckiej do grobu patrona naszej diecezji – św. Rafała Kalinowskiego. Wydarzenie miało miejsce 21 września br. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Pielgrzymka jest przeżywana zawsze jako dzień szczególnej modlitwy o uświęcenie kapłanów. W wydarzeniu wziął udział bp Artur Ważny, a także m.in.: ks. Konrad Kościk – wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej, ks. Tomasz Flak SCJ – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego oraz ks. Tomasz Smalcerz – moderator Kurii Diecezjalnej.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy brewiarzowej, a następnie bp Artur Ważny wręczył dekret nominacyjny p. Witoldowi Sadeckiemu, który został mianowany przewodniczącym komisji ds. rozeznania i rozwoju Diecezji Sosnowieckiej.

Witold Sadecki w swoim wystąpieniu przybliżył księżom skład komisji oraz wstępny zakres prac, który chciałaby ona podjąć. W zespole znalazł się m.in. biegły rewident w dziedzinie ekonomii, prawnik z zakresu prawa cywilnego, specjalista w dziedzinie usprawniania procesów i cyfryzacji oraz sekretarz komisji, reprezentująca wspólnoty naszej diecezji. Przewodniczący komisji będzie mógł również powoływać ekspertów, którzy będą świadczyć pomoc członkom komisji w określonych przypadkach.

Naszym zadaniem jest ocena procesów i działania organizacji – w tym przypadku diecezji - a nie ocena ludzi. Od 20 lat zajmuję się audytami w firmach i korporacjach. Wiem, że ludzie z zasady chcą dobrze pracować. To, że coś nie działa, tak jak powinno, wynika prawie zawsze z wadliwych procesów. Będziemy się temu przyglądać i tam, gdzie to konieczne, proponować wdrożenie zmian. – tłumaczył Witold Sadecki

Po konferencji nastąpiło wręczenie dekretów nowym dziekanom, wicedziekanom oraz ojcom duchownym kapłanów w dekanatach, a następnie wszyscy obecni oddali cześć relikwiom św. Rafała Kalinowskiego.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia stała się wspólna Eucharystia. W kazaniu bp Artur Ważny odwołał się do sceny uzdrowienia paralityka:

- Kontekst dzisiejszej ewangelii jest taki, że Jezus jest w Kafarnaum, w domu Piotra. I to w pewnym sensie jest taki pierwszy kościół. Do dziś można tam zobaczyć ruiny kościoła, który zbudowany został na fundamencie domu Piotra. Jezus właśnie w tym miejscu uzdrawia paralityka. Uzdrawia go w domu, czyli można powiedzieć: w kościele. Trzeba było dużo wysiłku, aby dotrzeć do Jezusa z powodu tłumu, który uniemożliwiał podejście do niego. Znaleźli się więc tacy, którzy spuścili tego paralityka przez dach.  To też jest pewien znak, że dziś wokół Kościoła jest taki „parawan” czy blokada, która sprawia, że wielu do Kościoła nie może wejść, a z czasem po prostu nie chce już wejść. Czasami potrzeba więc innych sposobów, aby tych ludzi zaprosić do wewnątrz Kościoła, żeby zobaczyli, że tam naprawdę jest Jezus.mówił biskup sosnowiecki

Jak zauważył bp Ważny, Kościół wciąż może i powinien pełnić rolę miejsca spotkania człowieka z Bogiem:

- Wiemy, że Jezus wybrał Kościół, żeby był narzędziem i znakiem zjednoczenia ludzi z Bogiem i ze sobą nawzajem. Dzisiaj jednak jesteśmy w takiej sytuacji, że wielu tego nie widzi i w to nie wierzy: właśnie poprzez ten tłum, który „zasłania”. W tym tłumie my też jesteśmy, poprzez nasze zachowanie i postępowanie. Tak czy inaczej, wewnątrz Kościoła dokonuje się ta posługa sakramentalna. W tym Kościele są ludzie, a paralityk jest tutaj symbolem człowieka, którego dotyka Boża łaska – łaska sakramentów – podkreślił bp Ważny.

Na zakończenie pielgrzymki Biskup podziękował gospodarzom Sanktuarium – ojcom karmelitom – za wieloletnią już otwartość na księży diecezji sosnowieckiej, którzy co roku mają możliwość pielgrzymowania do grobu swojego patrona.

Widzę, że bardzo cenicie i lubicie to miejsce – powiedział bp Ważny do księży.Będziemy więc to kontynuować i nadal się tutaj spotykać. – poinformował Biskup.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: ks. Przemysław Lech, dk. Jakub Glinka