Czeladź: 35-lecie parafii Świętych Archaniołów

Data dodania: 2024.09.30

Parafia pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi – Piaskach w niedzielę 29 września obchodziła swoje święto patronalne i uroczysty odpust. Suma o godz. 11:30, której przewodniczył ks. bp Artur Ważny rozpoczęła się od odsłonięcia i poświęcenia krzyża misyjnego przed świątynią. Sosnowiecki biskup diecezjalny pobłogosławił również krzyże do zawieszenia w domu. W czasie Mszy bp Ważny modlił się za parafię i rodziny.

Tydzień poprzedzający odpust był to czas misji parafialnych przygotowujących do obchodów i dziękczynienia za 35 lat istnienia parafii. Misje poprowadził ks. Marcin Kruszak, notariusz sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej. Równocześnie trwała nowenna do patronów parafii - św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

W czasie swojego kazania biskup zauważył, że człowiek nie tylko poszerza wiedzę naukową, ale z kolejnymi odkryciami jest bardziej świadomy, jak dużo współczesna nauka jeszcze nie wie.

- W którąkolwiek stronę rzeczywistości byśmy się nie poruszali, to wciąż okazuje się, że nie możemy napotkać na granicę. Wydawałoby się, że już doszliśmy do pewnych granic poznania, a one ciągle się przesuwają. Jeśli idziemy w dal, to nawet korzystając z najbardziej doskonałych teleskopów nie możemy napotkać granicy kosmosu. Coraz więcej mamy niewiadomych i coraz więcej pytań. Jeśli pójdziemy w głąb, nawet mając najczulsze mikroskopy, zgłębiając strukturę materii - okazuje się, że nic z tego. W głowie się nie mieści ile tego wszystkiego jeszcze jest do poznania – powiedział bp Artur Ważny w czasie homilii.

Biskup mówił również o tym, że świat aniołów ma charakter duchowy.

- Taka jest rzeczywistość stworzona, wciąż jest nieodgadniona. Pokazuje nam nieskończone wymiary. Niektórzy zachwycili się tą rzeczywistością zapominając o tym, że jest jeszcze inna rzeczywistość, ta duchowa. Ta jest o wiele bardzo nieskończona, przyjmująca i zadziwiająca. Taka jest rzeczywistość świata duchowego. W tej parafii, pw. świętych aniołów zatrzymujecie nad tym duchowym światem chcąc go poznać i chcąc go zgłębić - powiedział bp Artur Ważny.

Wyznanie wiary wierni odmówili z uniesionymi w górę krzyżami przyniesionymi z domu oraz z krzyżami misyjnymi. Na zakończenie odbyła się procesja eucharystyczna, a po południu przy parafii odbył się kolejny Jarmark Czeladzki.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz