Wielkopostny Dzień Skupienia Katechetów

5 kwietnia w sosnowieckiej katedrze miał miejsce jubileusz katechetów diecezji sosnowieckiej połączony z Wielkopostnym Dniem Skupienia. W ramach wydarzenia odbyło się nabożeństwo pokutne, wykład „Zakotwiczeni w nadziei” ks. dr Wojciecha Surmiaka z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Msza św. pod przewodnictwem bpa Piotra Skuchy. Na zakończenie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym „Pielgrzymi Nadziei”.
O potrzebie wielkoduszności i pokory u zakotwiczonych w nadziei pielgrzymów mówił ks. dr Wojciech Surmiak, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swje słowo skierował do nauczycieli, katechetów i wychowawców w ramach ich jubileuszowego pielgrzymowania do sosnowieckiej katedry. Wystąpienie rozpoczął od przywołania słów papieża Jana Pawła II, który w Liście do Rodzin zdefiniował wychowanie jako proces „obdarowywania człowieczeństwem”. W pracy szkolnej jest to szczególne zadanie nauczycieli i katechetów wobec tych uczniów, którzy doświadczają różnego rodzaju rodzinnych i społecznych deficytów. Następnie prelegent wskazał na potrzebę budowania w sobie opartego na postawie nadziei pięknego człowieczeństwa i przywołał wskazane przez Benedykta XVI w encyklice Spe salvi drogi budowania nadziei (modlitwa, działanie i cierpienie, Sąd Ostateczny).
Na zakończenie prelegent poprosił słuchaczy, aby z jednej strony życiową postawę nadziei budowali na wielkoduszności, która motywuje w życiu do słusznego i szlachetnego podejmowania ważkich i niejednokrotnie wymagających decyzji. Człowiek wielkoduszny odkrywając swoją wielkość wie, że jest zdolny do uczynienia rzeczy wielkich i przyjmuje to jako istotny aspekt swego życiowego powołania. Z drugiej zaś strony ważne jest, aby nauczycielskie pielgrzymowanie nadziei odbywało się w pokorze. Pokora jest podstawową przesłanką autentyczności, piękna i prawdziwości wszelkich postaw moralnych. Pokora motywuje człowieka do odkrywania w życiu darów, które otrzymujemy od Boga i drugiego człowieka i skłania nas do życia na sposób daru dla drugiego.
W czasie Mszy św. homilię wygłosił bp Piotr Skucha. W swoich słowach odwołał się do doświadczenia aktualnego przełożonego wspólnoty Taizé, brata Mateusza, który w ubiegłym roku był na Ukrainie.
- Słuchając młodych ludzi, z których wielu mierzy się z trudnościami codziennego życia zastanawiam się, gdzie znajdują siły, gdzie jest ich nadzieja. To pytanie staje się jeszcze bardziej natarczywe, kiedy mieszkają na terenach dotkniętych wojną. Skąd czerpią odporność i wytrwałość w sytuacjach na pozór bez wyjścia? Kiedy ich słucham, staje się jasne, że dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa wzrasta ta pewność - ostatnie słowo nie będzie należało do śmierci. Ale będzie należało do życia i to jest nadzieja – mówił bp Piotr Skucha.
Dodał, że nawet jeżeli się wydaje, że Bóg milczy, to niespodziewanie może pojawić się droga.
- Widzisz człowieka leżącego, a Pan Bóg ci mówi: „Ja ciebie posyłam”. Nadzieja jest odpowiedzią człowieka na milczenie Boga. Pamiętanie o tym, co wczoraj jest ważne, ale ważne jest dlatego, że pomaga nam postawić na lepsze jutro – powiedział do katechetów bp Piotr Skucha.
Podkreślił, że Abraham uwierzył wbrew nadziei i z powodu nadziei. On i jego żona otrzymali to, co im się wydawało niemożliwe.
Na zakończenie wręczono nagrody laureatom Diecezjalnego Konkursu Plastycznego „Pielgrzymi Nadziei”. W kategorii przedszkola zwyciężyli:
I miejsce – Lena Otręba, lat 6, Przedszkole Miejskie nr 2 w Będzinie, katecheta: Agnieszka Kmiecik- Stępień;
II miejsce – Agata Lorens, lat 6, Przedszkole Publiczne w Nowej Wsi, katecheta: Anna Hudecka;
III miejsce – Tomasz Pajor, lat 6, Przedszkole Publiczne w Nowej Wsi, katecheta: Anna Hudecka.
W kategorii szkół podstawowych kl. I-III:
I miejsce – Daria Kozera, kl. 3, Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach, opiekun: Ewelina Kozera;
II miejsce – Antoni Krzysztoń, kl. 3, Zespół Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej, katecheta: ks. Robert Gacek;
III miejsce – Marika Kulka, kl. 2, ZSPI nr 1 w Olkuszu, katecheta: Jolanta Szram.
W kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI:
I miejsce – Julia Goraj, kl. 4, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułoszowej, opiekun: Justyna Goraj/Renata Guzik;
II miejsce – Nikola Kubańska, kl. 4, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Olkuszu, opiekun: Renata Guzik;
III miejsce – Pola Bąk, kl. 6, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mierzęcicach, katecheta: Anna Hudecka.
W kategorii szkół podstawowych kl. VII-VIII:
I miejsce – Emilia Piątek, kl. 7, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, katecheta: Bożena Szymonek;
II miejsce – Maria Dąbek, kl. 7, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Olkuszu, opiekun: Renata Guzik;
III miejsce – Nikola Stano, kl. 7, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, katecheta: Bożena Szymonek.
W kategorii szkół specjalnych:
I miejsce – Patrycja Jędrusik-Siedlarczyk, kl. 3, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 w Sosnowcu, katecheta: Małgorzata Butryn;
I miejsce – Wojciech Sierant, kl. 3, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 w Sosnowcu, katecheta: Małgorzata Butryn;
I miejsce – Wiktoria Szwaczka, kl. 5, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30 w Sosnowcu, katecheta: Małgorzata Butryn.
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Wiktoria Pałka, kl. 4, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, katecheta: Małgorzata Bryzik.
/bpds
Zdjęcia z wystawy pokonkursowej